• A Good Person

    A Good Person

    ★★★½

    Whenever a new Zach Braff directorial film comes out, it feels like I tend to like them a lot more than most reviewers and it appears his latest I guess is no different. A Good Person is a bit melodramatic and very conventional, but its big heart and two fabulous performances at its center really just helped win me over by the end. Florence Pugh continues to establish herself as one whom can do no wrong and I might even…

  • When You Finish Saving The World

    When You Finish Saving The World

    ★★★½

    I get why a lot were turned off by this one as the main characters can def be a bit grating, but the performances and chemistry between Julianne Moore and Finn Wolfhard are enough to carry it to solid results. It's a promising start for Jesse Eisenberg as a director and I'm curious to see what else he can do.

  • John Wick: Chapter 4

    John Wick: Chapter 4

    ★★★★★

    People keep asking if I'm going to give this 5 stars and I haven't really had an answer. But now yeah, I'm thinking I'm going 5 stars.

  • John Wick: Chapter 4

    John Wick: Chapter 4

    ★★★★½

    It brings the absolute biggest smile on my face to report that John Wick: Chapter 4 is worth every bit of the unfathomable hype and is one of the most exhilarating piece of action cinema I’ve probably ever seen in my lifetime. This feels like the epic culmination of what the saga has been leading up towards and as a massive fan of the franchise I could not have envisioned anything more satisfying than this. With some of the most…

  • John Wick: Chapter 2

    John Wick: Chapter 2

    ★★★★½

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    What's up with no return from Common in these sequels so far? Him & Keanu have so much fun banter in this and he's obviously not dead.

  • John Wick

    John Wick

    ★★★★½

    Having lost my dog recently (natural causes mind you), I've probably never rooted so hard for John Wick to kill every single one of these MFs.

  • Dungeons & Dragons: Honor Among Thieves

    Dungeons & Dragons: Honor Among Thieves

    ★★★★

    Since I don’t have any sort of real connection to the original Dungeons & Dragons games and previous efforts to make this a big franchise in the past haven’t exactly panned out, it’s safe to say a new D&D film has not really been on my radar at all despite the talent involved. But I should really know better than to doubt the team behind 2018’s Game Night (one of my favorites of the past 10 years) because this new film…

  • Sharper

    Sharper

    ★★★½

    A fun spin on the con artist genre if surprisingly quite straightforward. Sharper doesn't reinvent the wheel by any means, but it does consistently engaged and is held together by a really strong cast too. Wish this ended on a stronger note, but this is still another really solid effort from A24.

  • Shazam! Fury of the Gods

    Shazam! Fury of the Gods

    ★★★½

    Shazam: Fury of the God is an undeniable step down from the surprisingly fresh and earnest first film, but it is still a relatively enjoyable sequel that is able to retain enough of that film's charms to make for a good time at the movies. The charming cast of characters very much remains in tact and I still really love the family dynamics established in these films. The cast across the board is great here with Jack Dylan Grazer especially…

  • Jeepers Creepers: Reborn

    Jeepers Creepers: Reborn

    ½

    Kind of ironic that this abysmal sequel with "Reborn" in the title maybe just killed this entire franchise for good.

  • RRR

    RRR

    ★★★★

    I deeply apologize for it taking me nearly an entire year to finally getting around to watching RRR, but I'm so glad to say it did not disappoint in the slightest even with the almost unimaginable hype surrounding. This is just one of the most inventive, balls to the wall chaotic, and hugely entertaining films I've seen in honestly quite many years. The action sequences are simply stellar and some of the most creative I've maybe ever seen displayed, but…

  • Somebody I Used to Know

    Somebody I Used to Know

    ★★★½

    Not me recreating the Leonardo DiCaprio pointing meme when Danny Pudi showed up and I realized it's an Abed & Annie reunion.