Josh has logged 425 entries for films during 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Fantasmagorie

Fantasmagorie

1908
×
Edit this entry  
31
Edge of Tomorrow

Edge of Tomorrow

2014
×
★★★★
Edit this entry  
31
Chinatown

Chinatown

1974
×
★★★★
Edit this entry  
31
Oil City Confidential

Oil City Confidential

2009
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
Bonnie and Clyde

Bonnie and Clyde

1967
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Edge of Seventeen

The Edge of Seventeen

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Back to the Future

Back to the Future

1985
×
★★★½
Edit this entry  
25
Unforgiven

Unforgiven

1992
×
★★★★★
Edit this entry  
24
Lion

Lion

2016
×
★★★★
Edit this entry  
18
The Two Faces of January

The Two Faces of January

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Field of Dreams

Field of Dreams

1989
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Paperboy

The Paperboy

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The War of the Worlds

The War of the Worlds

1953
×
Edit this entry  
10
Boy

Boy

2010
×
★★★½
Edit this entry  
10
The Muppet Christmas Carol

The Muppet Christmas Carol

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
A Good Year

A Good Year

2006
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
The Hound of the Baskervilles

The Hound of the Baskervilles

1959
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Green Mile

The Green Mile

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
47 Ronin

47 Ronin

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Guard

The Guard

2011
×
★★★★
Edit this entry  
12
Murder on the Orient Express

Murder on the Orient Express

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Locke

Locke

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Inn of the Sixth Happiness

The Inn of the Sixth Happiness

1958
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
ParaNorman

ParaNorman

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
What We Do in the Shadows

What We Do in the Shadows

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
10 Cloverfield Lane

10 Cloverfield Lane

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Elizabeth

Elizabeth

1998
×
★★★★
Edit this entry  
29
Hacksaw Ridge

Hacksaw Ridge

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Manchester by the Sea

Manchester by the Sea

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Love, Rosie

Love, Rosie

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
50/50

50/50

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Shadow of a Doubt

Shadow of a Doubt

1943
×
★★★★
Edit this entry  
19
The Day the Earth Stood Still

The Day the Earth Stood Still

1951
×
★★★★
Edit this entry  
17
La La Land

La La Land

2016
×
★★★
Edit this entry  
16
Wild

Wild

2014
×
★★★★
Edit this entry  
15
Enter the Dragon

Enter the Dragon

1973
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
Muppets Most Wanted

Muppets Most Wanted

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Persona

Persona

1966
×
★★
Edit this entry  
11
Fantastic Beasts and Where to Find Them

Fantastic Beasts and Where to Find Them

2016
×
★★★★
Edit this entry  
10
Stoker

Stoker

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Guess Who's Coming to Dinner

Guess Who's Coming to Dinner

1967
×
★★★★½
Edit this entry  
08
Predator 2

Predator 2

1990
×
Read the review Edit this entry  
07
Rogue One: A Star Wars Story

Rogue One: A Star Wars Story

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Predator

Predator

1987
×
★★½
Read the review Edit this entry  
03
Loving

Loving

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Mortal Instruments: City of Bones

The Mortal Instruments: City of Bones

2013
×
Read the review Edit this entry  
01
Prometheus

Prometheus

2012
×
★★★½
Edit this entry  
01
The Poseidon Adventure

The Poseidon Adventure

1972
×
★★★½
Edit this entry  
27
Doctor Strange

Doctor Strange

2016
×
★★★★
Edit this entry  
24
Casablanca

Casablanca

1942
×
★★★★★
Read the review Edit this entry