• Ant-Man and the Wasp: Quantumania

    Ant-Man and the Wasp: Quantumania

    ★★½

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    It was very unserious but I did giggle at the “at least I died an avenger” line

  • Your Place or Mine

    Your Place or Mine

    ★★

    Two leading romcom stars having no chemistry with each other is a travesty 😭 I AM ABSOLUTELY DEVASTATED!!! I love Reese in basically everything she does and I particularly loved Ashton in “No Strings Attached.” I love cheesy romcoms and it’s usually very hard to make me cringe but oh my god when Ashton confessed his love to Reese in this movie?! SHIVERS DOWN MY SPINE!!! Ashton can you please explain to me what the hell happened in there. Look…

  • Puss in Boots: The Last Wish

    Puss in Boots: The Last Wish

    ★★★½

    The kid in front of me shot his fist up in the air when the movie ended and I don’t know if that fist was for Puss or for the Shrek 5 tease but either way, same.

  • What's Your Number?

    What's Your Number?

    ★★★

    I LOVE ANNA FARIS SO MUCH!!! Also the “I’m gonna keep kissing you” scene 😳😳🫣🫣🫣🦋🦋

  • Black Panther: Wakanda Forever

    Black Panther: Wakanda Forever

    ★★★★½

    HOLD AWWWNNNN THIS ACTUALLY GOES SO HARD NOW WHY DID I LIKE THIS SO MUCH MORE ON A REWATCH?! I love it I love it I love it

  • Triangle of Sadness

    Triangle of Sadness

    ★★★★

    Dolly calling Harris “cutie pie” is so filipino coded I swear she probably just slipped that in there like it wasn’t even part of the script

  • M3GAN

    M3GAN

    ★★★½

    M3gan lived, served cunt, and died. RIP OUR FEMINIST MOTHER!! Also can we talk about how good she looked in the forest scene like 😭 her black trenchcoat didnt have to go so hard

  • When in Rome

    When in Rome

    I thought I would like this now that I’m grown and have a profound appreciation for romcoms but I just don’t 😭 I love both leads but this movie… something is not hitting for me

  • Shotgun Wedding

    Shotgun Wedding

    ★★½

    I’M NOT A MONSTER, I’M AN ENTREPRENEUR!

  • Aftersun

    Aftersun

    ★★★★

    Thought I wasnt going to cry but then I cried when the credits rolled 😭

  • 2012

    2012

    ★★½

    It’s actually very terrifying and depressing when you think about this happening in real life 😀

  • Twilight

    Twilight

    ★★★★★

    Edward running to the office to change his schedule is peak comedy