RSS feed for Will
  • Layer Cake

    Layer Cake

    what a load of shite.
    I didn’t know what was going on half the time and the writing was like a gcse student tried to write a Tarantino film. a load of bollocks, and if anyone ever tries to argue it’s not, then cut them out of your life. this film is for smooth-brained gobshites.

  • This Happy Breed

    This Happy Breed

    ★★★

    robert newton is very good, and the costumes and technicolour are nice and vivid

  • Culloden

    Culloden

    ★★★★

    very interesting, I wish there were a few more films made in this style

  • Once Upon a Time in Hollywood

    Once Upon a Time in Hollywood

    ★★★★★

    I realised today that my favourite genre of film is just ‘people being good mates with each other’. 
    every drink looked delicious
    the sets were beautiful 
    we’re getting a lot of good feet shots for our ticket price here fellas & gals
    10/10 one of the best, top 3 tarantino for me

  • Enemy

    Enemy

    ★★★

    jake’s very good isn’t he, but there was too much allergory and metaphor in the end.

  • Wild Strawberries

    Wild Strawberries

    ★★★★½

    Goodbye professor! Know that it is you I love, today, tomorrow and forever!

  • Edge of Tomorrow

    Edge of Tomorrow

    ★★½

    great up until the end when it’s too serious and he loses his magic powers. wish it was brad pitt.

  • Damsel

    Damsel

    ★★★★

    lovely cinematography and perfectly framed shots. butterscotch and penelope forever ♥️

  • The Dead Don't Die

    The Dead Don't Die

    ★★★

    just let jim jarmusch do what he wants, he’s earned it.

  • Clue

    Clue

    ★★★

    one of the best final lines of any film I’ve ever seen

  • Midsommar

    Midsommar

    ★★★★

    uhh bro that soundtrack whips fr

    three of the main actors are called william..rly makes u think

  • Murder Mystery

    Murder Mystery

    ★★

    I respect adam sandler’s commitment to wearing comfy trash fits in beautiful settings. you love to see it, folks