Will has logged 121 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Spirited Away

Spirited Away

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
If Beale Street Could Talk

If Beale Street Could Talk

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Mandy

Mandy

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
A Charlie Brown Christmas

A Charlie Brown Christmas

1965
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Burning

Burning

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Dr. No

Dr. No

1962
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Thoroughbreds

Thoroughbreds

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Wild and Woolfy

Wild and Woolfy

1945
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Forty Guns

Forty Guns

1957
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Roma

Roma

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
First Reformed

First Reformed

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Favourite

The Favourite

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Solo: A Star Wars Story

Solo: A Star Wars Story

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Swiss Army Man

Swiss Army Man

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Holiday Inn

Holiday Inn

1942
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
At Eternity's Gate

At Eternity's Gate

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
American Beauty

American Beauty

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Planes, Trains and Automobiles

Planes, Trains and Automobiles

1987
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Ballad of Buster Scruggs

The Ballad of Buster Scruggs

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Fargo

Fargo

1996
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Graduate

The Graduate

1967
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Nightcrawler

Nightcrawler

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Nobody Speak: Trials of the Free Press

Nobody Speak: Trials of the Free Press

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Beautiful Boy

Beautiful Boy

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Raw

Raw

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Suspiria

Suspiria

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Young Frankenstein

Young Frankenstein

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Arsenic and Old Lace

Arsenic and Old Lace

1944
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Rocky Horror Picture Show

The Rocky Horror Picture Show

1975
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Dr. Phibes Rises Again

Dr. Phibes Rises Again

1972
×
Read the review Edit this entry  
14
House of Usher

House of Usher

1960
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Abominable Dr. Phibes

The Abominable Dr. Phibes

1971
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
House on Haunted Hill

House on Haunted Hill

1959
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
White Zombie

White Zombie

1932
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Halloween

Halloween

1978
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Night of the Living Dead

Night of the Living Dead

1968
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Psycho

Psycho

1960
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Broadcast News

Broadcast News

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Mandala

Mandala

1953
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Circles

Circles

1933
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Pine

Pine

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Robots

Robots

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Invisible Man

The Invisible Man

1933
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Sisters Brothers

The Sisters Brothers

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Dracula

Dracula

1931
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Wife

The Wife

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Indiana Jones and the Last Crusade

Indiana Jones and the Last Crusade

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry