Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Halloween

Halloween

1978
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Wolf of Wall Street

The Wolf of Wall Street

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Dune

Dune

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Halloween Kills

Halloween Kills

2021
×
★★
Edit this entry  
17
The Conjuring

The Conjuring

2013
×
★★★★★
Edit this entry  
15
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Full Metal Jacket

Full Metal Jacket

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Pulp Fiction

Pulp Fiction

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Squid Game

Squid Game

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
John Wick: Chapter 2

John Wick: Chapter 2

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
John Wick

John Wick

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Se7en

Se7en

1995
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
07
The Notebook

The Notebook

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Titanic

Titanic

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Midnight Run

Midnight Run

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Lobster

The Lobster

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
A Nightmare on Elm Street

A Nightmare on Elm Street

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
No Country for Old Men

No Country for Old Men

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Taxi Driver

Taxi Driver

1976
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Big Lebowski

The Big Lebowski

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Revenant

The Revenant

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Prisoners

Prisoners

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Forrest Gump

Forrest Gump

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Dallas Buyers Club

Dallas Buyers Club

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Django Unchained

Django Unchained

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
A Quiet Place Part II

A Quiet Place Part II

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Borat Subsequent Moviefilm

Borat Subsequent Moviefilm

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Inglourious Basterds

Inglourious Basterds

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Friends: The Reunion

Friends: The Reunion

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
2001: A Space Odyssey

2001: A Space Odyssey

1968
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Godzilla vs. Kong

Godzilla vs. Kong

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Rosemary's Baby

Rosemary's Baby

1968
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Judas and the Black Messiah

Judas and the Black Messiah

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Casino

Casino

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Framing Britney Spears

Framing Britney Spears

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Palm Springs

Palm Springs

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Hard Eight

Hard Eight

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
American Psycho

American Psycho

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Mulholland Drive

Mulholland Drive

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Spring Breakers

Spring Breakers

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
American Beauty

American Beauty

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
12 Angry Men

12 Angry Men

1957
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
There Will Be Blood

There Will Be Blood

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
I Knew It Was You: Rediscovering John Cazale

I Knew It Was You: Rediscovering John Cazale

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Conversation

The Conversation

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Dog Day Afternoon

Dog Day Afternoon

1975
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Deer Hunter

The Deer Hunter

1978
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Heat

Heat

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry