wilson has logged 310 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Don't Look Now

Don't Look Now

1973
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Alex Wheatle

Alex Wheatle

2020
×
★★★
Edit this entry  
28
Purple Rain

Purple Rain

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Your Name Engraved Herein

Your Name Engraved Herein

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
City Dream

City Dream

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Red, White and Blue

Red, White and Blue

2020
×
★★★★
Edit this entry  
23
Fat Choi Spirit

Fat Choi Spirit

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
ariana grande: excuse me, i love you

ariana grande: excuse me, i love you

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Mangrove

Mangrove

2020
×
★★★★
Edit this entry  
22
Romancing in Thin Air

Romancing in Thin Air

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
PTU

PTU

2003
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
16
Boundless

Boundless

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Veneno

Veneno

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Wolfwalkers

Wolfwalkers

2020
×
★★★★
Edit this entry  
12
Tinker Tailor Soldier Spy

Tinker Tailor Soldier Spy

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Snowman

The Snowman

2017
×
★½
Edit this entry  
08
Chungking Express

Chungking Express

1994
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
06
Citizen Kane

Citizen Kane

1941
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Hollywood Hong Kong

Hollywood Hong Kong

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Euphoria: Trouble Don't Last Always

Euphoria: Trouble Don't Last Always

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Happiest Season

Happiest Season

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Puparia

Puparia

2020
×
Read the review Edit this entry  
26
Folklore: The Long Pond Studio Sessions

Folklore: The Long Pond Studio Sessions

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Puparia

Puparia

2020
×
Read prior review Edit this entry  
25
Memories to Choke On, Drinks to Wash Them Down

Memories to Choke On, Drinks to Wash Them Down

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Lovers Rock

Lovers Rock

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
24
In Jackson Heights

In Jackson Heights

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
All That Jazz

All That Jazz

1979
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Titicut Follies

Titicut Follies

1967
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Ouverture of Something that Never Ended

Ouverture of Something that Never Ended

×
Edit this entry  
17
Ouverture of Something that Never Ended

Ouverture of Something that Never Ended

×
Edit this entry  
08
First Cow

First Cow

2019
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
08
Minari

Minari

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Old Joy

Old Joy

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Monsoon

Monsoon

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
We Are Who We Are

We Are Who We Are

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
John Mulaney: The Comeback Kid

John Mulaney: The Comeback Kid

2015
×
★★★★½
Edit this entry  
01
Black Is … Black Ain’t

Black Is … Black Ain’t

1994
×
★★★★
Edit this entry  
29
What the Constitution Means to Me

What the Constitution Means to Me

2020
×
★★★★
Edit this entry  
28
Flowers of Shanghai

Flowers of Shanghai

1998
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Queen's Gambit

The Queen's Gambit

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Secret Goldfish

Secret Goldfish

2016
×
Read the review Edit this entry  
25
The Broken Hearts Gallery

The Broken Hearts Gallery

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Borat Subsequent Moviefilm

Borat Subsequent Moviefilm

2020
×
★★★½
Edit this entry  
24
Tokyo Olympiad

Tokyo Olympiad

1965
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Polisse

Polisse

2011
×
★★★½
Edit this entry  
22
David Byrne's American Utopia

David Byrne's American Utopia

2020
×
★★★★
Edit this entry  
18
I Carry You with Me

I Carry You with Me

2020
×
★★★★
Edit this entry  
16
Misbehaviour

Misbehaviour

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
A First Farewell

A First Farewell

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry