Sort by

Wilson Smith has logged 304 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Ring 2

Ring 2

1999
×
★★★½
Edit this entry  
30
A Hidden Life

A Hidden Life

2019
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
29
The Spiral

The Spiral

1998
×
★★
Edit this entry  
29
Ring

Ring

1998
×
★★★★
Edit this entry  
25
Blended

Blended

2014
×
Read the review Edit this entry  
22
The Holiday

The Holiday

2006
×
Read the review Edit this entry  
19
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Week Of

The Week Of

2018
×
Read prior review Edit this entry  
18
Reign Over Me

Reign Over Me

2007
×
Edit this entry  
17
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
16
Master Z: Ip Man Legacy

Master Z: Ip Man Legacy

2018
×
★★★★
Edit this entry  
16
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★
Edit this entry  
16
Watchmen

Watchmen

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
6 Underground

6 Underground

2019
×
Read prior review Edit this entry  
14
Queen & Slim

Queen & Slim

2019
×
★★★
Edit this entry  
13
American Factory

American Factory

2019
×
★★★½
Edit this entry  
13
Honey Boy

Honey Boy

2019
×
★★★
Edit this entry  
13
Richard Jewell

Richard Jewell

2019
×
★★★½
Edit this entry  
12
Black Christmas

Black Christmas

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
12
Dark Waters

Dark Waters

2019
×
★★★★
Edit this entry  
12
Return of the Jedi

Return of the Jedi

1983
×
★★★½
Edit this entry  
11
Star Wars: Episode III – Revenge of the Sith

Star Wars: Episode III – Revenge of the Sith

2005
×
★★★★
Edit this entry  
11
Ash Is Purest White

Ash Is Purest White

2018
×
★★★★
Edit this entry  
10
6 Underground

6 Underground

2019
×
Read the review Edit this entry  
09
Bad Black

Bad Black

2016
×
★★★★
Edit this entry  
09
Atlantics

Atlantics

2019
×
★★★½
Edit this entry  
08
Avengement

Avengement

2019
×
★★★★
Edit this entry  
08
Ghosts of Sugar Land

Ghosts of Sugar Land

2019
×
★★★★
Edit this entry  
08
Star Wars: Episode II – Attack of the Clones

Star Wars: Episode II – Attack of the Clones

2002
×
★★
Read the review Edit this entry  
07
Star Wars: Episode I – The Phantom Menace

Star Wars: Episode I – The Phantom Menace

1999
×
Edit this entry  
07
The Forest of Love

The Forest of Love

2019
×
★★★
Edit this entry  
06
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
06
A Rainy Day in New York

A Rainy Day in New York

2019
×
Read the review Edit this entry  
05
Play Misty for Me

Play Misty for Me

1971
×
★★½
Edit this entry  
05
Click

Click

2006
×
★★★
Edit this entry  
03
A Bread Factory: Part Two

A Bread Factory: Part Two

2018
×
★★★★
Edit this entry  
01
I Lost My Body

I Lost My Body

2019
×
★★★½
Edit this entry  
01
A Bread Factory: Part One

A Bread Factory: Part One

2018
×
Edit this entry  
30
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Report

The Report

2019
×
★★★
Edit this entry  
29
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
28
The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

1980
×
★★★★★
Edit this entry  
28
A Beautiful Day in the Neighborhood

A Beautiful Day in the Neighborhood

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Bridges of Madison County

The Bridges of Madison County

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Ford v Ferrari

Ford v Ferrari

2019
×
★★★★
Edit this entry  
25
The Fall

The Fall

2019
×
Edit this entry  
25
The Fanatic

The Fanatic

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
23
Sunday Afternoon at Denny's

Sunday Afternoon at Denny's

2019
×
Edit this entry  
19
Clock Cleaners

Clock Cleaners

1937
×
Edit this entry