Mikey has logged 1,160 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Harry Potter and the Order of the Phoenix

Harry Potter and the Order of the Phoenix

2007
×
★★★
Edit this entry  
31
Harry Potter and the Goblet of Fire

Harry Potter and the Goblet of Fire

2005
×
★★
Edit this entry  
31
Miller's Crossing

Miller's Crossing

1990
×
★★★
Edit this entry  
30
Strangers on a Train

Strangers on a Train

1951
×
★★★★
Edit this entry  
29
Son of Saul

Son of Saul

2015
×
★★★
Edit this entry  
29
True Grit

True Grit

2010
×
★★★★
Edit this entry  
28
Blood Simple

Blood Simple

1984
×
★★★★★
Edit this entry  
28
Black Mirror: Bandersnatch

Black Mirror: Bandersnatch

2018
×
★★★
Edit this entry  
28
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

2004
×
★★★★
Edit this entry  
27
Society

Society

1989
×
★★★
Edit this entry  
27
La Jetée

La Jetée

1962
×
★★★★
Edit this entry  
27
Elephant

Elephant

2003
×
★★
Edit this entry  
27
Caché

Caché

2005
×
★★★★
Edit this entry  
26
O Brother, Where Art Thou?

O Brother, Where Art Thou?

2000
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
26
The Arrested Development Documentary Project

The Arrested Development Documentary Project

2013
×
Edit this entry  
26
T2 Trainspotting

T2 Trainspotting

2017
×
★★★
Edit this entry  
25
Trainspotting

Trainspotting

1996
×
★★★★
Edit this entry  
25
Fanny and Alexander

Fanny and Alexander

1982
×
★★★★★
Edit this entry  
24
Synecdoche, New York

Synecdoche, New York

2008
×
★★★★★
Edit this entry  
24
The Sisters Brothers

The Sisters Brothers

2018
×
★★
Edit this entry  
23
Filmworker

Filmworker

2017
×
★★★
Edit this entry  
23
The Change-Up

The Change-Up

2011
×
★★
Edit this entry  
23
Aquaman

Aquaman

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Struggle: The Life and Lost Art of Szukalski

Struggle: The Life and Lost Art of Szukalski

2018
×
★★
Edit this entry  
22
Spider-Man 2

Spider-Man 2

2004
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
21
Spider-Man

Spider-Man

2002
×
★★★★
Edit this entry  
21
Private Life

Private Life

2018
×
★★★
Edit this entry  
21
Zama

Zama

2017
×
★★★★
Edit this entry  
21
Eighth Grade

Eighth Grade

2018
×
★★★
Edit this entry  
20
Leading Lady Parts

Leading Lady Parts

2018
×
Edit this entry  
20
Catch Me If You Can

Catch Me If You Can

2002
×
★★★★
Edit this entry  
19
Fahrenheit 11/9

Fahrenheit 11/9

2018
×
★★★★
Edit this entry  
19
Blindspotting

Blindspotting

2018
×
★★★
Edit this entry  
19
Bad Times at the El Royale

Bad Times at the El Royale

2018
×
Edit this entry  
19
Cold War

Cold War

2018
×
★★★
Edit this entry  
19
The Rider

The Rider

2017
×
★★★
Edit this entry  
18
Leave No Trace

Leave No Trace

2018
×
★★
Edit this entry  
18
Sorry to Bother You

Sorry to Bother You

2018
×
★★
Edit this entry  
18
The House That Jack Built

The House That Jack Built

2018
×
★★★★★
Edit this entry  
18
The Equalizer 2

The Equalizer 2

2018
×
½
Edit this entry  
18
Eternal Sunshine of the Spotless Mind

Eternal Sunshine of the Spotless Mind

2004
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
17
Roma

Roma

2018
×
★★★★
Edit this entry  
17
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★
Edit this entry  
17
The House with a Clock in Its Walls

The House with a Clock in Its Walls

2018
×
★★
Edit this entry  
17
Serenity

Serenity

2005
×
Edit this entry  
16
Ghost

Ghost

1990
×
★★
Edit this entry  
16
The Story of Film: An Odyssey

The Story of Film: An Odyssey

2011
×
Edit this entry  
16
The Losers

The Losers

2010
×
Edit this entry  
15
Safe

Safe

2012
×
★★
Edit this entry  
13
The Intouchables

The Intouchables

2011
×
★★★
Edit this entry