winford has logged 189 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Nomadland

Nomadland

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
First Reformed

First Reformed

2017
×
★★★½
Edit this entry  
29
The Big Lebowski

The Big Lebowski

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
First Cow

First Cow

2019
×
★★★★
Edit this entry  
27
Tom at the Farm

Tom at the Farm

2013
×
★★★½
Edit this entry  
27
Wonder Woman 1984

Wonder Woman 1984

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Soul

Soul

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
ariana grande: excuse me, i love you

ariana grande: excuse me, i love you

2020
×
Read the review Edit this entry  
22
A Serious Man

A Serious Man

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Another Round

Another Round

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
19
Education

Education

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Ma Rainey's Black Bottom

Ma Rainey's Black Bottom

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Infernal Affairs

Infernal Affairs

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Requiem for a Dream

Requiem for a Dream

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Canvas

Canvas

2020
×
Read the review Edit this entry  
10
Black Bear

Black Bear

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Arrival

Arrival

2016
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
08
Euphoria: Trouble Don't Last Always

Euphoria: Trouble Don't Last Always

2020
×
Read the review Edit this entry  
07
Alex Wheatle

Alex Wheatle

2020
×
★½
Read the review Edit this entry  
07
The Queen's Gambit

The Queen's Gambit

2020
×
Read the review Edit this entry  
06
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Homecoming: A Film by Beyoncé

Homecoming: A Film by Beyoncé

2019
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
05
Obsessed

Obsessed

2009
×
★★
Read the review Edit this entry  
05
Mank

Mank

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Citizen Kane

Citizen Kane

1941
×
★★★★½
Edit this entry  
04
If Anything Happens I Love You

If Anything Happens I Love You

2020
×
Edit this entry  
04
Magnolia

Magnolia

1999
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Fullmetal Alchemist The Movie: Conqueror of Shamballa

Fullmetal Alchemist The Movie: Conqueror of Shamballa

2005
×
Edit this entry  
02
Red, White and Blue

Red, White and Blue

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Lovers Rock

Lovers Rock

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Mangrove

Mangrove

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
Fullmetal Alchemist

Fullmetal Alchemist

2003
×
Edit this entry  
10
He's Just Not That Into You

He's Just Not That Into You

2009
×
★★★
Edit this entry  
08
O Brother, Where Art Thou?

O Brother, Where Art Thou?

2000
×
★★★★
Edit this entry  
06
Call Me by Your Name

Call Me by Your Name

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Game

The Game

1997
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Cure

Cure

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Harry Potter and the Order of the Phoenix

Harry Potter and the Order of the Phoenix

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Vertigo

Vertigo

1958
×
★★★½
Edit this entry  
26
Love & Basketball

Love & Basketball

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Beloved

Beloved

1998
×
½
Read the review Edit this entry  
18
Sex, Lies, and Videotape

Sex, Lies, and Videotape

1989
×
★★★★
Edit this entry  
17
Burning

Burning

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Trial of the Chicago 7

The Trial of the Chicago 7

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Her

Her

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Wedding Banquet

The Wedding Banquet

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Monsoon

Monsoon

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
10
The Forty-Year-Old Version

The Forty-Year-Old Version

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Mission: Impossible - Fallout

Mission: Impossible - Fallout

2018
×
★★★★
Edit this entry  
24
Enough Said

Enough Said

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry