Aryan has logged 72 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
09
Gulp

Gulp

2011
×
Edit this entry  
05
Tokyo Story

Tokyo Story

1953
×
★★★★½
Edit this entry  
25
Fanny and Alexander

Fanny and Alexander

1983
×
★★★★★
Edit this entry  
24
Fighting Friends

Fighting Friends

1929
×
Edit this entry  
22
In the Mood for Love

In the Mood for Love

2000
×
★★★½
Edit this entry  
22
Sansho the Bailiff

Sansho the Bailiff

1954
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Ugetsu

Ugetsu

1953
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
WHAT DID JACK DO?

WHAT DID JACK DO?

2017
×
★★
Edit this entry  
19
High and Low

High and Low

1963
×
★★★★
Edit this entry  
19
Seven Samurai

Seven Samurai

1954
×
★★★★★
Edit this entry  
18
Everything Will Be OK

Everything Will Be OK

2006
×
Edit this entry  
18
Throne of Blood

Throne of Blood

1957
×
★★★★
Edit this entry  
17
Ran

Ran

1985
×
★★★★½
Edit this entry  
16
Ikiru

Ikiru

1952
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Alice in the Cities

Alice in the Cities

1974
×
★★★★½
Edit this entry  
12
A Simple Event

A Simple Event

1974
×
★★★½
Edit this entry  
05
Day of Wrath

Day of Wrath

1943
×
★★★★
Edit this entry  
04
L'Argent

L'Argent

1983
×
★★★★
Edit this entry  
02
Naked

Naked

1993
×
★★★★½
Edit this entry  
24
Throw Away Your Books, Rally in the Streets

Throw Away Your Books, Rally in the Streets

1971
×
★★★★★
Edit this entry  
06
Nights of Cabiria

Nights of Cabiria

1957
×
★★★★½
Edit this entry  
03
Stealing Beauty

Stealing Beauty

1996
×
★★★½
Edit this entry  
26
Film

Film

1965
×
Edit this entry  
15
The Eloquent Carpet

The Eloquent Carpet

×
Edit this entry  
14
The Exquisite Corpus

The Exquisite Corpus

2015
×
Edit this entry  
13
Blow Up My Town

Blow Up My Town

1968
×
Edit this entry  
10
The Sacrifice

The Sacrifice

1986
×
★★★★★
Edit this entry  
06
Un Chien Andalou

Un Chien Andalou

1929
×
Edit this entry  
06
97%

97%

2013
×
Edit this entry  
06
The Discreet Charm of the Bourgeoisie

The Discreet Charm of the Bourgeoisie

1972
×
★★★★½
Edit this entry  
02
Sherlock, Jr.

Sherlock, Jr.

1924
×
★★★★★
Edit this entry  
02
Belle de Jour

Belle de Jour

1967
×
★★★½
Edit this entry  
27
Next Floor

Next Floor

2008
×
Edit this entry  
27
A Christmas Carol

A Christmas Carol

1910
×
Edit this entry  
26
Rashomon

Rashomon

1950
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Rashomon

Rashomon

1950
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
26
The Fall

The Fall

2019
×
Edit this entry  
26
Knot/Not

Knot/Not

2019
×
Edit this entry  
26
That Obscure Object of Desire

That Obscure Object of Desire

1977
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Enough

Enough

2018
×
Edit this entry  
24
You, the World and I

You, the World and I

2010
×
Edit this entry  
24
Holy Motors

Holy Motors

2012
×
★★★★
Edit this entry  
21
Plastic

Plastic

2008
×
Edit this entry  
20
Six Men Getting Sick

Six Men Getting Sick

1967
×
Edit this entry  
20
E

E

2018
×
Edit this entry  
20
9 Variations on a Dance Theme

9 Variations on a Dance Theme

1967
×
Edit this entry  
19
Traffic Crossing Leeds Bridge

Traffic Crossing Leeds Bridge

1888
×
Edit this entry  
19
The Passion of Joan of Arc

The Passion of Joan of Arc

1928
×
★★★★½
Edit this entry  
14
The Melomaniac

The Melomaniac

1903
×
Edit this entry  
14
The One-Man Band

The One-Man Band

1900
×
Edit this entry