abby has logged 112 entries for films during 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Lars and the Real Girl

Lars and the Real Girl

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Whiplash

Whiplash

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Weiner

Weiner

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Hunt for the Wilderpeople

Hunt for the Wilderpeople

2016
×
★★★
Edit this entry  
20
The Fits

The Fits

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Begin Again

Begin Again

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Other People

Other People

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Zootopia

Zootopia

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Captain Fantastic

Captain Fantastic

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Sausage Party

Sausage Party

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
American Honey

American Honey

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Handmaiden

The Handmaiden

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Nice Guys

The Nice Guys

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Lennon or McCartney

Lennon or McCartney

2014
×
Read the review Edit this entry  
09
Sky High

Sky High

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Sing Street

Sing Street

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Moonlight

Moonlight

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Lobster

The Lobster

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Sicario

Sicario

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Lick the Star

Lick the Star

1998
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Squid and the Whale

The Squid and the Whale

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
White Chicks

White Chicks

2004
×
½
Read the review Edit this entry  
03
Christmas with the Kranks

Christmas with the Kranks

2004
×
Read the review Edit this entry  
03
Twist

Twist

1992
×
★★★
Edit this entry  
02
12 Angry Men

12 Angry Men

1957
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Her

Her

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Carol

Carol

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
High School Musical 2

High School Musical 2

2007
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
12
Arrival

Arrival

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Ouija: Origin of Evil

Ouija: Origin of Evil

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Mad Max: Fury Road

Mad Max: Fury Road

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Bring It On

Bring It On

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Curious Case of Benjamin Button

The Curious Case of Benjamin Button

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Amanda Knox

Amanda Knox

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Scary Movie 2

Scary Movie 2

2001
×
★★
Read the review Edit this entry  
05
Hush

Hush

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Interstellar

Interstellar

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Cabin in the Woods

The Cabin in the Woods

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Hocus Pocus

Hocus Pocus

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Trick 'r Treat

Trick 'r Treat

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Conjuring

The Conjuring

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Harry Potter and the Half-Blood Prince

Harry Potter and the Half-Blood Prince

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Harry Potter and the Goblet of Fire

Harry Potter and the Goblet of Fire

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Child's Play 2

Child's Play 2

1990
×
Read the review Edit this entry  
15
A Nightmare on Elm Street

A Nightmare on Elm Street

2010
×
Read the review Edit this entry  
15
Annabelle

Annabelle

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Carol

Carol

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry