Sort by

Captain Rowdy has logged 232 entries for films during 2013.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
27
The Hobbit: The Desolation of Smaug

The Hobbit: The Desolation of Smaug

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Hobbit: The Desolation of Smaug

The Hobbit: The Desolation of Smaug

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Room 237

Room 237

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
To the Wonder

To the Wonder

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Gone with the Wind

Gone with the Wind

1939
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Family Stone

The Family Stone

2005
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
Meet Me in St. Louis

Meet Me in St. Louis

1944
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Babel

Babel

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Heat

The Heat

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
02
Warm Bodies

Warm Bodies

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Hunger Games: Catching Fire

The Hunger Games: Catching Fire

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Problem Child 2

Problem Child 2

1991
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Frances Ha

Frances Ha

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Hanna

Hanna

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Inception

Inception

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Comedian Harmonists

Comedian Harmonists

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Somersault

Somersault

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The New World

The New World

2005
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Glen or Glenda

Glen or Glenda

1953
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Amour

Amour

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Killing of a Chinese Bookie

The Killing of a Chinese Bookie

1976
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Requiem for a Dream

Requiem for a Dream

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Joshua Tree, 1951: A Portrait of James Dean

Joshua Tree, 1951: A Portrait of James Dean

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Avatar

Avatar

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
C.R.A.Z.Y.

C.R.A.Z.Y.

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Explorers

Explorers

1985
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Children of Men

Children of Men

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Super 8

Super 8

2011
×
★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Cabinet of Dr. Caligari

The Cabinet of Dr. Caligari

1920
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Halloween

Halloween

1978
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Cape Fear

Cape Fear

1991
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Pleasantville

Pleasantville

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Three Colors: Blue

Three Colors: Blue

1993
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Goonies

The Goonies

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Wet Hot American Summer

Wet Hot American Summer

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Silver Linings Playbook

Silver Linings Playbook

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Carrie

Carrie

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Royal Tenenbaums

The Royal Tenenbaums

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Girl with the Dragon Tattoo

The Girl with the Dragon Tattoo

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Laserhawk

Laserhawk

1997
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
J. Edgar

J. Edgar

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Abyss

The Abyss

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Stoker

Stoker

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
Johnny Guitar

Johnny Guitar

1954
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Monster's Ball

Monster's Ball

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
La Jetée

La Jetée

1962
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Meshes of the Afternoon

Meshes of the Afternoon

1943
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Old Joy

Old Joy

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Gravity

Gravity

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Carrie

Carrie

1976
×
★★★★½
Read the review Edit this entry