• Holidate

    ★★½

  • Freaky

    ★★★★

  • Ammonite

    ★★★½

  • The Devil All the Time

    ★★

  • I'm Thinking of Ending Things

    ★★★★

  • Tenet

    ★★★★

  • A Nice Girl Like You

    ★★★

  • Normal People

    ★★★★

  • Promising Young Woman

    ★★★★

  • Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

    ★★★★

  • In the Tall Grass

    ★★½

  • Joker

  • Ad Astra

    ★★★★★

  • Midsommar

    ★★★½

  • Once Upon a Time… in Hollywood

    ★★★½

  • A Hidden Life

    ★★★★★

  • Avengers: Endgame

    ★★★★½

  • Shazam!

    ★★★½

  • Captain Marvel

    ★★★½

  • Happy Death Day 2U

    ★★★½

  • What Men Want

    ★★

  • Velvet Buzzsaw

    ★★★

  • Bird Box

    ★★★

  • The Favourite

    ★★★★

  • To All the Boys I've Loved Before

    ★★

  • Mamma Mia! Here We Go Again

    ★★★½

  • Set It Up

    ★★½

  • A Quiet Place

    ★★★★

  • Love, Simon

    ★★★½

  • Annihilation

    ★★★★★

  • All the Money in the World

    ★★★½

  • Phantom Thread

    ★★★★★

  • Paddington 2

    ★★★★½

  • Flatliners

    ★★

  • Professor Marston and the Wonder Women

    ★★★★★

  • I, Tonya

    ★★★★★

  • mother!

    ★★★½

  • It

    ★★★★½

  • Lady Bird

    ★★★★★

  • The Shape of Water

    ★★★★½

  • Good Time

    ★★★½

  • Dirty Dancing

    ½

  • Pirates of the Caribbean: Dead Men Tell No Tales

    ★★★½

  • The Killing of a Sacred Deer

    ★★★★

  • Get Out

    ★★★★

  • Call Me by Your Name

    ★★★

  • To the Bone

    ★★★★

  • Bridget Jones's Baby

    ★★★

  • The Founder

    ★★★

  • The Secret Scripture

    ★★★

  • Arrival

    ★★★★½

  • La La Land

    ★★★★★

  • The Nice Guys

    ★★★★

  • Don't Breathe

    ★★★

  • 10 Cloverfield Lane

    ★★★

  • Manchester by the Sea

    ★★★★

  • The 5th Wave

  • The Intern

    ★★★½

  • The Man from U.N.C.L.E.

    ★★★½

  • Southpaw

    ★★★★

  • Knight of Cups

    ★★★★★

  • Ex Machina

    ★★★★

  • Unbroken

    ★★★½

  • Interstellar

    ★★★★★

  • Love, Rosie

    ★★★

  • Gone Girl

    ★★★★½

  • Before I Go to Sleep

    ★★★★

  • The Imitation Game

    ★★½

  • The Purge: Anarchy

    ★★★

  • The Road Within

    ★★★

  • The Wolf of Wall Street

    ★★★★★

  • 12 Years a Slave

    ★★★★