wisty has logged 70 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Interstellar

Interstellar

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Train to Busan

Train to Busan

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Encanto

Encanto

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Lord of the Rings: The Return of the King

The Lord of the Rings: The Return of the King

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Jupiter Ascending

Jupiter Ascending

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Lord of the Rings: The Two Towers

The Lord of the Rings: The Two Towers

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
West Side Story

West Side Story

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Single All the Way

Single All the Way

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Klaus

Klaus

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Power of the Dog

The Power of the Dog

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Black Widow

Black Widow

2021
×
½
Read the review Edit this entry  
18
Avengers: Endgame

Avengers: Endgame

2019
×
½
Read the review Edit this entry  
17
The Wolverine

The Wolverine

2013
×
Read the review Edit this entry  
16
The Holiday

The Holiday

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
12
No Country for Old Men

No Country for Old Men

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Crimson Peak

Crimson Peak

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Scream 4

Scream 4

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Scream 3

Scream 3

2000
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
Scream 2

Scream 2

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Haunting of Bly Manor

The Haunting of Bly Manor

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Haunting of Hill House

The Haunting of Hill House

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Alien: Covenant

Alien: Covenant

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Alien Resurrection

Alien Resurrection

1997
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
Baby Driver

Baby Driver

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Sunshine

Sunshine

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Prometheus

Prometheus

2012
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Alien³

Alien³

1992
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Army of Darkness

Army of Darkness

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Alien

Alien

1979
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Aliens

Aliens

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Evil Dead II

Evil Dead II

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Evil Dead

The Evil Dead

1981
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Twin Peaks: The Return

Twin Peaks: The Return

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Twin Peaks

Twin Peaks

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
American Psycho

American Psycho

2000
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
10 Cloverfield Lane

10 Cloverfield Lane

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Thing

The Thing

1982
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Addams Family

The Addams Family

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Venom: Let There Be Carnage

Venom: Let There Be Carnage

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Protégé

The Protégé

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
01
John Wick: Chapter 3 - Parabellum

John Wick: Chapter 3 - Parabellum

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
John Wick: Chapter 2

John Wick: Chapter 2

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
John Wick

John Wick

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Lupin III: The First

Lupin III: The First

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Green Knight

The Green Knight

2021
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
16
Ip Man

Ip Man

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Hellraiser

Hellraiser

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Get Out

Get Out

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry