Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
27
Evil Dead

Evil Dead

2013
×
Edit this entry  
26
The Descent

The Descent

2005
×
★★★★
Edit this entry  
04
The Devil on Trial

The Devil on Trial

2023
×
Edit this entry  
05
Cruella

Cruella

2021
×
Edit this entry  
03
Ella Enchanted

Ella Enchanted

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Bolt

Bolt

2008
×
★★★
Edit this entry  
27
High School Musical

High School Musical

2006
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
27
M3GAN

M3GAN

2022
×
Edit this entry  
26
Brightburn

Brightburn

2019
×
★★★
Edit this entry  
25
Old

Old

2021
×
★★★
Edit this entry  
25
She's the Man

She's the Man

2006
×
★★★½
Edit this entry  
19
The Green Inferno

The Green Inferno

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
11
Limitless

Limitless

2011
×
Edit this entry  
11
Red, White & Royal Blue

Red, White & Royal Blue

2023
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Nope

Nope

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Bridget Jones's Diary

Bridget Jones's Diary

2001
×
★★★½
Edit this entry  
25
Barbie

Barbie

2023
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Escape Room: Tournament of Champions

Escape Room: Tournament of Champions

2021
×
★★★½
Edit this entry  
17
When Harry Met Sally...

When Harry Met Sally...

1989
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
10
Jennifer's Body

Jennifer's Body

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
27 Dresses

27 Dresses

2008
×
Edit this entry  
27
Barbarian

Barbarian

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Lord of the Rings: The Return of the King

The Lord of the Rings: The Return of the King

2003
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Friday the 13th

Friday the 13th

2009
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Platform

The Platform

2019
×
★★★½
Edit this entry  
08
Pride & Prejudice

Pride & Prejudice

2005
×
★★★★
Edit this entry  
07
Run

Run

2020
×
★★★
Edit this entry  
15
The Price of Glee

The Price of Glee

2023
×
★★½
Read the review Edit this entry  
03
Ring

Ring

1998
×
★★★★
Edit this entry  
03
A Nightmare on Elm Street

A Nightmare on Elm Street

2010
×
★★★
Edit this entry  
14
Halloween Ends

Halloween Ends

2022
×
★★
Read the review Edit this entry  
07
Se7en

Se7en

1995
×
★★★★
Edit this entry  
30
The Queen

The Queen

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
When Harry Met Sally...

When Harry Met Sally...

1989
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
27
10 Things I Hate About You

10 Things I Hate About You

1999
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
13
Thor: Love and Thunder

Thor: Love and Thunder

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Dentist

The Dentist

1996
×
★★½
Edit this entry  
28
2012

2012

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Harry Potter and the Half-Blood Prince

Harry Potter and the Half-Blood Prince

2009
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
21
Harry Potter and the Order of the Phoenix

Harry Potter and the Order of the Phoenix

2007
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
20
Harry Potter and the Goblet of Fire

Harry Potter and the Goblet of Fire

2005
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
18
Harry Potter and the Chamber of Secrets

Harry Potter and the Chamber of Secrets

2002
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
17
Harry Potter and the Philosopher's Stone

Harry Potter and the Philosopher's Stone

2001
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
16
Wild Child

Wild Child

2008
×
★★★★
Edit this entry  
16
Moana

Moana

2016
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
15
The Texas Chain Saw Massacre

The Texas Chain Saw Massacre

1974
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Malevolent

Malevolent

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
08
The Shallows

The Shallows

2016
×
Read the review Edit this entry