Sort by

nate has logged 254 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Labyrinth

Labyrinth

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Black Mirror: Bandersnatch

Black Mirror: Bandersnatch

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Bohemian Rhapsody

Bohemian Rhapsody

2018
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
30
Ratatouille

Ratatouille

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Greatest Showman

The Greatest Showman

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Beatles: Eight Days a Week - The Touring Years

The Beatles: Eight Days a Week - The Touring Years

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
When Harry Met Sally...

When Harry Met Sally...

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Sherlock Holmes

Sherlock Holmes

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Shape of Water

The Shape of Water

2017
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
15
Paddington

Paddington

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Boy in the Striped Pyjamas

The Boy in the Striped Pyjamas

2008
×
Read the review Edit this entry  
13
X-Men: Apocalypse

X-Men: Apocalypse

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
Hacksaw Ridge

Hacksaw Ridge

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Bohemian Rhapsody

Bohemian Rhapsody

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Night at the Museum

Night at the Museum

2006
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
Only the Brave

Only the Brave

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Saving Private Ryan

Saving Private Ryan

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Undrafted

Undrafted

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
A Christmas Prince: The Royal Wedding

A Christmas Prince: The Royal Wedding

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Muppet Christmas Carol

The Muppet Christmas Carol

1992
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
01
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Band of Brothers

Band of Brothers

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Love Actually

Love Actually

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Fantastic Beasts: The Crimes of Grindelwald

Fantastic Beasts: The Crimes of Grindelwald

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Pacific

The Pacific

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Bohemian Rhapsody

Bohemian Rhapsody

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The U.S. vs. John Lennon

The U.S. vs. John Lennon

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Freddie Mercury: The Great Pretender

Freddie Mercury: The Great Pretender

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Queen: Days of Our Lives

Queen: Days of Our Lives

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Bohemian Rhapsody

Bohemian Rhapsody

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Bowie: The Man Who Changed the World

Bowie: The Man Who Changed the World

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Incredibles 2

Incredibles 2

2018
×
★★★
Edit this entry  
05
The Mistletoe Promise

The Mistletoe Promise

2016
×
★★
Edit this entry  
04
The Muppet Christmas Carol

The Muppet Christmas Carol

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Bohemian Rhapsody

Bohemian Rhapsody

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Love at the Christmas Table

Love at the Christmas Table

2012
×
★★
Read the review Edit this entry  
01
The Polar Express

The Polar Express

2004
×
★★★★
Edit this entry  
01
The Muppet Christmas Carol

The Muppet Christmas Carol

1992
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
31
Bohemian Rhapsody

Bohemian Rhapsody

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Purge: Election Year

The Purge: Election Year

2016
×
Edit this entry  
29
The Lord of the Rings: The Two Towers

The Lord of the Rings: The Two Towers

2002
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
25
Bohemian Rhapsody

Bohemian Rhapsody

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Halloween

Halloween

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Goonies

The Goonies

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Goonies

The Goonies

1985
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
15
Coraline

Coraline

2009
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
12
Eat Pray Love

Eat Pray Love

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Final Destination 3

Final Destination 3

2006
×
Read the review Edit this entry  
11
Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1

Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
22 July

22 July

2018
×
★★★★
Edit this entry