Sort by

Will Kronzer has logged 363 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
27
The Birds

The Birds

1963
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
National Lampoon's Christmas Vacation

National Lampoon's Christmas Vacation

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
National Lampoon's Christmas Vacation

National Lampoon's Christmas Vacation

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Mary Poppins Returns

Mary Poppins Returns

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Jackass Number Two

Jackass Number Two

2006
×
★★★
Edit this entry  
24
The Babysitter

The Babysitter

2017
×
★★½
Read prior review Edit this entry  
24
A Quiet Place

A Quiet Place

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Prep & Landing: Naughty vs. Nice

Prep & Landing: Naughty vs. Nice

2011
×
★★★½
Edit this entry  
23
Prep & Landing

Prep & Landing

2009
×
★★★
Edit this entry  
23
The Grinch

The Grinch

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Get Out

Get Out

2017
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
22
Sahara

Sahara

2005
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
Gremlins

Gremlins

1984
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Assassination Nation

Assassination Nation

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Julie & Julia

Julie & Julia

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Good Morning, Vietnam

Good Morning, Vietnam

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
City Lights

City Lights

1931
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Blade Runner 2049

Blade Runner 2049

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Lorax

The Lorax

1972
×
★★★
Edit this entry  
10
2048: Nowhere to Run

2048: Nowhere to Run

2017
×
★★★½
Edit this entry  
10
2036: Nexus Dawn

2036: Nexus Dawn

2017
×
★★★
Edit this entry  
10
Blade Runner: Black Out 2022

Blade Runner: Black Out 2022

2017
×
★★★½
Edit this entry  
07
A Charlie Brown Christmas

A Charlie Brown Christmas

1965
×
★★★★
Edit this entry  
05
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Spider-Man: Homecoming

Spider-Man: Homecoming

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Pineapple Express

Pineapple Express

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Breakfast Club

The Breakfast Club

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
United 93

United 93

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Moonrise Kingdom

Moonrise Kingdom

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Goonies

The Goonies

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Predator

The Predator

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
The Lego Movie

The Lego Movie

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Apostle

Apostle

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Haunting of Hill House

The Haunting of Hill House

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
18
Mandy

Mandy

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Overlord

Overlord

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Stanford Prison Experiment

The Stanford Prison Experiment

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Ratatouille

Ratatouille

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Predator

Predator

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Bohemian Rhapsody

Bohemian Rhapsody

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Halloween

Halloween

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Hereditary

Hereditary

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Hold the Dark

Hold the Dark

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
Halloween

Halloween

1978
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
22 July

22 July

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Child's Play

Child's Play

1988
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Never Goin' Back

Never Goin' Back

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
First Man

First Man

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry