wlIdatheart has logged 72 entries for films during November 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Marie Antoinette

Marie Antoinette

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Peeping Tom

Peeping Tom

1960
×
★★★★½
Edit this entry  
29
Maurice

Maurice

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Howling II: Stirba - Werewolf Bitch

Howling II: Stirba - Werewolf Bitch

1985
×
★★½
Edit this entry  
28
Prometheus

Prometheus

2012
×
★★★½
Edit this entry  
28
Eyes of Laura Mars

Eyes of Laura Mars

1978
×
★★★½
Edit this entry  
28
Spree

Spree

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Event Horizon

Event Horizon

1997
×
★★½
Edit this entry  
27
Two Lovers

Two Lovers

2008
×
★★★★½
Edit this entry  
27
Black Christmas

Black Christmas

2006
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
Nashville

Nashville

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Blood Rage

Blood Rage

1987
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
Hillbilly Elegy

Hillbilly Elegy

2020
×
★½
Edit this entry  
25
Possession

Possession

2009
×
★★★
Edit this entry  
25
A Perfect Murder

A Perfect Murder

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
I Could Go on Singing

I Could Go on Singing

1963
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Air I Breathe

The Air I Breathe

2007
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
Shampoo

Shampoo

1975
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Father of the Bride

Father of the Bride

1950
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
A Child Is Waiting

A Child Is Waiting

1963
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Cat on a Hot Tin Roof

Cat on a Hot Tin Roof

1958
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
BUtterfield 8

BUtterfield 8

1960
×
★★★
Edit this entry  
17
Strait-Jacket

Strait-Jacket

1964
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Summer Stock

Summer Stock

1950
×
★★★★
Edit this entry  
16
For Me and My Gal

For Me and My Gal

1942
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Harvey Girls

The Harvey Girls

1946
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Pirate

The Pirate

1948
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
What Ever Happened to Baby Jane?

What Ever Happened to Baby Jane?

1962
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Nobody Sleeps in the Woods Tonight

Nobody Sleeps in the Woods Tonight

2020
×
★★½
Edit this entry  
15
The Women

The Women

1939
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
365 Days

365 Days

2020
×
½
Read the review Edit this entry  
14
I Saw What You Did

I Saw What You Did

1965
×
★★★
Edit this entry  
14
The Heiress

The Heiress

1949
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Life Ahead

The Life Ahead

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Trog

Trog

1970
×
★½
Edit this entry  
13
Mildred Pierce

Mildred Pierce

1945
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Things to Come

Things to Come

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Firepower

Firepower

1979
×
★★
Edit this entry  
12
Holidate

Holidate

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
In Another Country

In Another Country

2012
×
★★★½
Edit this entry  
11
Female Prisoner Scorpion: Beast Stable

Female Prisoner Scorpion: Beast Stable

1973
×
★★★★
Edit this entry  
10
A Dirty Shame

A Dirty Shame

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Possessed

Possessed

1947
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Every Man for Himself

Every Man for Himself

1980
×
★★★
Edit this entry  
09
The New Mutants

The New Mutants

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
A Woman's Face

A Woman's Face

1941
×
★★★★
Edit this entry  
08
Death Carries a Cane

Death Carries a Cane

1973
×
★★★
Edit this entry  
08
Possessed

Possessed

1931
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Tropic of Cancer

Tropic of Cancer

1972
×
★★★
Edit this entry  
08
A Matter of Time

A Matter of Time

1976
×
★★½
Read the review Edit this entry