Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
17
Official Competition

Official Competition

2021
×
★★★★★
Edit this entry  
25
Lan Yu

Lan Yu

2001
×
★★★★★
Edit this entry  
30
Happy Together

Happy Together

1997
×
★★★★½
Edit this entry  
30
Mountains May Depart

Mountains May Depart

2015
×
★★★½
Edit this entry  
25
House of Hummingbird

House of Hummingbird

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Aberdeen

Aberdeen

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Wild

Wild

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Secret Life of Walter Mitty

The Secret Life of Walter Mitty

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Eternals

Eternals

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Darjeeling Limited

The Darjeeling Limited

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
29+1

29+1

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
With Prisoners

With Prisoners

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Jojo Rabbit

Jojo Rabbit

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Handmaiden

The Handmaiden

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Catch Me If You Can

Catch Me If You Can

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The House

The House

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Hand of God

The Hand of God

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Theory of Everything

The Theory of Everything

2014
×
★★★
Edit this entry  
12
The Fundamentals of Caring

The Fundamentals of Caring

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Wolf of Wall Street

The Wolf of Wall Street

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Lost Daughter

The Lost Daughter

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Munich: The Edge of War

Munich: The Edge of War

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Falls

The Falls

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Django Unchained

Django Unchained

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Akira

Akira

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
A Sun

A Sun

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Inglourious Basterds

Inglourious Basterds

2009
×
★★★★
Edit this entry  
06
We Couldn't Become Adults

We Couldn't Become Adults

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Don't Look Up

Don't Look Up

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Power of the Dog

The Power of the Dog

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Love After Love

Love After Love

2020
×
★★★
Edit this entry  
10
Drive My Car

Drive My Car

2021
×
★★★★
Edit this entry  
07
Fight Club

Fight Club

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Life is Fruity

Life is Fruity

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Limbo

Limbo

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Anita

Anita

2021
×
★★★
Edit this entry  
05
The Scar

The Scar

1976
×
★★★★
Edit this entry  
03
The Attorney

The Attorney

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
02
Madalena

Madalena

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Asadas!

The Asadas!

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Memoria

Memoria

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
31
I'm Thinking of Ending Things

I'm Thinking of Ending Things

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Under the Sun

Under the Sun

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Mank

Mank

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Begin Again

Begin Again

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Pieces of a Woman

Pieces of a Woman

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Trial of the Chicago 7

The Trial of the Chicago 7

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Pride & Prejudice

Pride & Prejudice

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Radiance

Radiance

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry