leland™ has logged 141 entries for films during 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Carrie Fisher: Wishful Drinking

Carrie Fisher: Wishful Drinking

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Rogue One: A Star Wars Story

Rogue One: A Star Wars Story

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Nocturnal Animals

Nocturnal Animals

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
New Year's Eve

New Year's Eve

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Scrooge

Scrooge

1970
×
★★★
Edit this entry  
23
Paddington

Paddington

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Manchester by the Sea

Manchester by the Sea

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Midnight Special

Midnight Special

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
Rogue One: A Star Wars Story

Rogue One: A Star Wars Story

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Lovely Bones

The Lovely Bones

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Return of the Jedi

Return of the Jedi

1983
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Clue

Clue

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Unaccompanied Minors

Unaccompanied Minors

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Pete's Dragon

Pete's Dragon

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Sing Street

Sing Street

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Anastasia

Anastasia

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Forrest Gump

Forrest Gump

1994
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Diary of a Teenage Girl

The Diary of a Teenage Girl

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Mistress America

Mistress America

2015
×
★½
Read the review Edit this entry  
03
Dead Poets Society

Dead Poets Society

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
It Follows

It Follows

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
Testament of Youth

Testament of Youth

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Independence Day: Resurgence

Independence Day: Resurgence

2016
×
Read the review Edit this entry  
28
Hamilton's America

Hamilton's America

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Ghostbusters

Ghostbusters

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Miss Peregrine's Home for Peculiar Children

Miss Peregrine's Home for Peculiar Children

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Mascots

Mascots

2016
×
Read the review Edit this entry  
21
The Rocky Horror Picture Show: Let's Do the Time Warp Again

The Rocky Horror Picture Show: Let's Do the Time Warp Again

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Cheaper by the Dozen

Cheaper by the Dozen

2003
×
★★★½
Edit this entry  
12
Captain Fantastic

Captain Fantastic

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Beetlejuice

Beetlejuice

1988
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Napoleon Dynamite

Napoleon Dynamite

2004
×
★★½
Edit this entry  
02
Phone Booth

Phone Booth

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Family Stone

The Family Stone

2005
×
★★½
Read the review Edit this entry  
01
Hunt for the Wilderpeople

Hunt for the Wilderpeople

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Green Room

Green Room

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
Hotel for Dogs

Hotel for Dogs

2009
×
★★★★★
Edit this entry  
25
The Lobster

The Lobster

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
An Open Secret

An Open Secret

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Goonies

The Goonies

1985
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Marley & Me

Marley & Me

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Good Neighbor

The Good Neighbor

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
Holding the Man

Holding the Man

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Cloudburst

Cloudburst

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Saved!

Saved!

2004
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
Clueless

Clueless

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Nice Guys

The Nice Guys

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry