Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
14
Behind Enemy Lines

Behind Enemy Lines

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
David Holmes: The Boy Who Lived

David Holmes: The Boy Who Lived

2023
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Heartburn

Heartburn

1986
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Rye Lane

Rye Lane

2023
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Another Country

Another Country

1984
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Love Actually

Love Actually

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The King's Speech

The King's Speech

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Operation Mincemeat

Operation Mincemeat

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
May December

May December

2023
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Killers of the Flower Moon

Killers of the Flower Moon

2023
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Harry Potter and the Goblet of Fire

Harry Potter and the Goblet of Fire

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Harry Potter and the Chamber of Secrets

Harry Potter and the Chamber of Secrets

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Long Day Closes

The Long Day Closes

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
After Hours

After Hours

1985
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
A Single Man

A Single Man

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Vanishing

The Vanishing

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Caprice

Caprice

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Daytrippers

The Daytrippers

1996
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Persona

Persona

1966
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Nowhere

Nowhere

1997
×
Read the review Edit this entry  
20
Oppenheimer

Oppenheimer

2023
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
It Always Rains on Sunday

It Always Rains on Sunday

1947
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Castle in the Sky

Castle in the Sky

1986
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Asteroid City

Asteroid City

2023
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Nausicaä of the Valley of the Wind

Nausicaä of the Valley of the Wind

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
All the Beauty and the Bloodshed

All the Beauty and the Bloodshed

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
God's Creatures

God's Creatures

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Cape Fear

Cape Fear

1991
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
John Mulaney: Baby J

John Mulaney: Baby J

2023
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Big Star: Nothing Can Hurt Me

Big Star: Nothing Can Hurt Me

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Single White Female

Single White Female

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Dream Lover

Dream Lover

1993
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
Maria by Callas

Maria by Callas

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Pop Goes the Easel

Pop Goes the Easel

1962
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Cocaine Bear

Cocaine Bear

2023
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Recorder: The Marion Stokes Project

Recorder: The Marion Stokes Project

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Fabelmans

The Fabelmans

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Banshees of Inisherin

The Banshees of Inisherin

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
When Harry Met Sally...

When Harry Met Sally...

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Master

The Master

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Rabbits

Rabbits

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Lost Weekend: A Love Story

The Lost Weekend: A Love Story

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Crash

Crash

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Village of the Damned

Village of the Damned

1960
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Satan's Bed

Satan's Bed

1965
×
½
Read the review Edit this entry  
16
Baldwin's Nigger

Baldwin's Nigger

1968
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Deep End

Deep End

1970
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Pillow Talk

Pillow Talk

1959
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Pamela, A Love Story

Pamela, A Love Story

2023
×
★★★★½
Read the review Edit this entry