Sort by

andrea has logged 27 entries for films during January 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
27
Blade Runner 2049

Blade Runner 2049

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Mudbound

Mudbound

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Rosemary's Baby

Rosemary's Baby

1968
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Monty Python and the Holy Grail

Monty Python and the Holy Grail

1975
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Get Out

Get Out

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
I Know Jake Gyllenhaal Is Going to Fuck My Girlfriend

I Know Jake Gyllenhaal Is Going to Fuck My Girlfriend

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Horrible Bosses 2

Horrible Bosses 2

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Shape of Water

The Shape of Water

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Ant-Man

Ant-Man

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Aileen: Life and Death of a Serial Killer

Aileen: Life and Death of a Serial Killer

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Call Me by Your Name

Call Me by Your Name

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
I, Tonya

I, Tonya

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Paddington

Paddington

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
August Rush

August Rush

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
9 Kisses

9 Kisses

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Match Point

Match Point

2005
×
½
Read the review Edit this entry  
09
Black Mirror: San Junipero

Black Mirror: San Junipero

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Black Mirror: Shut Up and Dance

Black Mirror: Shut Up and Dance

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
It

It

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Kiki's Delivery Service

Kiki's Delivery Service

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Empire Records

Empire Records

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Clueless

Clueless

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Moonlight

Moonlight

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Black Mirror: The Waldo Moment

Black Mirror: The Waldo Moment

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Black Mirror: Black Museum

Black Mirror: Black Museum

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Black Mirror: Hang the DJ

Black Mirror: Hang the DJ

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Black Mirror: Crocodile

Black Mirror: Crocodile

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry