Sort by

andrea has logged 30 entries for films during December 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Ballad of Buster Scruggs

The Ballad of Buster Scruggs

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Jeanne Dielman, 23, Quai du Commerce 1080 Bruxelles

Jeanne Dielman, 23, Quai du Commerce 1080 Bruxelles

1975
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Black Mirror: Bandersnatch

Black Mirror: Bandersnatch

2018
×
Read the review Edit this entry  
28
His Girl Friday

His Girl Friday

1940
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Eighth Grade

Eighth Grade

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Bird Box

Bird Box

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
A Christmas Prince

A Christmas Prince

2017
×
Read the review Edit this entry  
22
Something New

Something New

1920
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
Mary Poppins

Mary Poppins

1964
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Lovesong

Lovesong

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Kitty

Kitty

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Obvious Child

Obvious Child

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Roma

Roma

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Bao

Bao

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Labyrinth

Labyrinth

1986
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
Scary Movie 2

Scary Movie 2

2001
×
★½
Read the review Edit this entry  
17
American Animals

American Animals

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
BlacKkKlansman

BlacKkKlansman

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Clovehitch Killer

The Clovehitch Killer

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Mary Shelley

Mary Shelley

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
Mandy

Mandy

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Breathless

Breathless

1960
×
★★
Read the review Edit this entry  
09
First Reformed

First Reformed

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Blindspotting

Blindspotting

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Cléo from 5 to 7

Cléo from 5 to 7

1962
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Ferris Bueller's Day Off

Ferris Bueller's Day Off

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Firm

The Firm

1993
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Norma Rae

Norma Rae

1979
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Paterson

Paterson

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry