Sort by

andrea has logged 227 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Sunset Boulevard

Sunset Boulevard

1950
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
The Untouchables

The Untouchables

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Quiet Man

The Quiet Man

1952
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Grinch

The Grinch

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
A Beautiful Day in the Neighborhood

A Beautiful Day in the Neighborhood

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Splendor in the Grass

Splendor in the Grass

1961
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Fast Times at Ridgemont High

Fast Times at Ridgemont High

1982
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Upgrade

Upgrade

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Intern

The Intern

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Hustlers

Hustlers

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Who's Afraid of Virginia Woolf?

Who's Afraid of Virginia Woolf?

1966
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Ad Astra

Ad Astra

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
God's Not Dead

God's Not Dead

2014
×
½
Read the review Edit this entry  
07
It Chapter Two

It Chapter Two

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Irishman: In Conversation

The Irishman: In Conversation

2019
×
Read the review Edit this entry  
30
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Judgment at Nuremberg

Judgment at Nuremberg

1961
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Broadcast News

Broadcast News

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
My Cousin Vinny

My Cousin Vinny

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Pink Flamingos

Pink Flamingos

1972
×
Read the review Edit this entry  
21
John Wick: Chapter 3 - Parabellum

John Wick: Chapter 3 - Parabellum

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Couch

Couch

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
That Moment: Magnolia Diary

That Moment: Magnolia Diary

2000
×
Read the review Edit this entry  
15
Paper Moon

Paper Moon

1973
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Butch Cassidy and the Sundance Kid

Butch Cassidy and the Sundance Kid

1969
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Raging Bull

Raging Bull

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Zelig

Zelig

1983
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Polyester

Polyester

1981
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Easy Rider

Easy Rider

1969
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Their Finest

Their Finest

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The King

The King

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Dolemite Is My Name

Dolemite Is My Name

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Spider-Man: Far from Home

Spider-Man: Far from Home

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Her Smell

Her Smell

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Blue Velvet

Blue Velvet

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Yesterday

Yesterday

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
23
The Court-Martial of Billy Mitchell

The Court-Martial of Billy Mitchell

1955
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
Jenny Slate: Stage Fright

Jenny Slate: Stage Fright

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Fast & Furious Presents: Hobbs & Shaw

Fast & Furious Presents: Hobbs & Shaw

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Theorem

Theorem

1968
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
How to Lose a Guy in 10 Days

How to Lose a Guy in 10 Days

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Ferris Bueller's Day Off

Ferris Bueller's Day Off

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Future of Fashion with Alexa Chung in New York

The Future of Fashion with Alexa Chung in New York

2016
×
Read the review Edit this entry  
14
The Future of Fashion with Alexa Chung

The Future of Fashion with Alexa Chung

2015
×
Read the review Edit this entry  
12
Joker

Joker

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry