Sort by

andrea has logged 165 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Betty Tells Her Story

Betty Tells Her Story

1972
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Lionheart

Lionheart

1990
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
Funeral Parade of Roses

Funeral Parade of Roses

1969
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
A New Leaf

A New Leaf

1971
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Smooth Talk

Smooth Talk

1985
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Desert Hearts

Desert Hearts

1985
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Night on Earth

Night on Earth

1991
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
F for Fake

F for Fake

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Lines: Vertical

Lines: Vertical

1960
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Mank

Mank

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Citizen Kane

Citizen Kane

1941
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Happiest Season

Happiest Season

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Libeled Lady

Libeled Lady

1936
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Jack and Jill

Jack and Jill

2011
×
★½
Read the review Edit this entry  
28
Spycies

Spycies

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
25
Folklore: The Long Pond Studio Sessions

Folklore: The Long Pond Studio Sessions

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Point Break

Point Break

1991
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Kramer vs. Kramer

Kramer vs. Kramer

1979
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Twin Peaks: Fire Walk with Me

Twin Peaks: Fire Walk with Me

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Twin Peaks

Twin Peaks

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Pressure Point

Pressure Point

1962
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Heatwave

Heatwave

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Turtle Dreams

Turtle Dreams

1983
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
A Nightmare on Elm Street

A Nightmare on Elm Street

1984
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Ocean's Eleven

Ocean's Eleven

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Almost Famous

Almost Famous

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Only Angels Have Wings

Only Angels Have Wings

1939
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Joyce at 34

Joyce at 34

1972
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Diary of a Pregnant Woman

Diary of a Pregnant Woman

1958
×
Read the review Edit this entry  
25
Vampires vs. the Bronx

Vampires vs. the Bronx

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Zabriskie Point

Zabriskie Point

1970
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Broken Hearts Gallery

The Broken Hearts Gallery

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Fighting with My Family

Fighting with My Family

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Moonrise Kingdom

Moonrise Kingdom

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Stand by Me

Stand by Me

1986
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
In a Lonely Place

In a Lonely Place

1950
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Meatballs

Meatballs

1979
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Escape From Alcatraz

Escape From Alcatraz

1979
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Hubie Halloween

Hubie Halloween

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
Sex, Shame & Tears

Sex, Shame & Tears

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Of Human Bondage

Of Human Bondage

1934
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Rebecca

Rebecca

1940
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Tenet

Tenet

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Personal History of David Copperfield

The Personal History of David Copperfield

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Enola Holmes

Enola Holmes

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Strasbourg 1518

Strasbourg 1518

2020
×
Read the review Edit this entry  
22
Bel Ami

Bel Ami

2012
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
Leap Year

Leap Year

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Kicking and Screaming

Kicking and Screaming

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Little Ashes

Little Ashes

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry