• Bloodsucking Freaks

    ★★½

  • Carrie

    ★★★★

  • The Town That Dreaded Sundown

    ★½

  • The Omen

    ★★★

  • Grizzly

    ★★

  • Salò, or the 120 Days of Sodom

    ★★★

  • Jaws

    ★★★★★

  • Deep Red

    ★★★½

  • Black Christmas

    ★★★★

  • Female Trouble

    ★★★★

  • The Texas Chain Saw Massacre

    ★★★★★

  • Don't Look Now

    ★★★★

  • The Wicker Man

    ★★★★

  • Tenderness of the Wolves

    ★★★

  • Sssssss

    ★★

  • Scream Blacula Scream

    ★★½

  • Godzilla vs. Megalon

    ★★★½

  • Asylum

    ★★★★

  • Blacula

    ★★★★

  • Godzilla vs. Gigan

    ★★★

  • The Devils

    ★★★½

  • The Corpse Grinders

    ★★½

  • Brewster McCloud

  • Trog

    ★★★

  • Space Amoeba

    ★★½

  • Destroy All Monsters

    ★★★½

  • Rosemary's Baby

    ★★★★★

  • King Kong Escapes

    ★★★

  • Gappa, the Triphibian Monster

    ★★½

  • The X from Outer Space

    ★★

  • Invasion of Astro-Monster

    ★★★★

  • Frankenstein Conquers the World

    ★★★

  • Repulsion

    ★★★★

  • Black Sabbath

    ★★★

  • Matango

    ★★★

  • Varan the Unbelievable

  • Gorgo

    ★★½

  • Black Sunday

    ★★★★½

  • The Wasp Woman

    ★½

  • The Giant Claw

  • Rodan

    ★★★★

  • Invasion of the Body Snatchers

    ★★★★

  • Them!

    ★★★½

  • The Living Desert

    ★★★★

  • White Zombie

    ★★★★

  • Un Chien Andalou

    ★★★