Woojin has logged 59 entries for films during October 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Tuna Girl

Tuna Girl

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
Signal 100

Signal 100

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
The First Supper

The First Supper

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
The Great Locomotive Chase

The Great Locomotive Chase

1956
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Trial of the Chicago 7

The Trial of the Chicago 7

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Pierrot le Fou

Pierrot le Fou

1965
×
★½
Read the review Edit this entry  
23
The Last Full Measure

The Last Full Measure

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
Killing for the Prosecution

Killing for the Prosecution

2018
×
★½
Read the review Edit this entry  
23
Cyborg She

Cyborg She

2008
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
My Extraordinary Summer With Tess

My Extraordinary Summer With Tess

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Castle of Crossed Destinies

The Castle of Crossed Destinies

2012
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
Not Quite Dead Yet

Not Quite Dead Yet

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
Sincere Heart

Sincere Heart

1953
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Night River

Night River

1956
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Shop Around the Corner

The Shop Around the Corner

1940
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
Killer Clans

Killer Clans

1976
×
★½
Read the review Edit this entry  
16
Black School Rules

Black School Rules

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
Father Hood

Father Hood

1993
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
Somewhere Beneath the Wide Sky

Somewhere Beneath the Wide Sky

1954
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Island Closest to Heaven

The Island Closest to Heaven

1984
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Day the Earth Caught Fire

The Day the Earth Caught Fire

1961
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Blue Lamp

The Blue Lamp

1950
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
Shenandoah

Shenandoah

1965
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
Match Point

Match Point

2005
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Kid

The Kid

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
Goltzius & the Pelican Company

Goltzius & the Pelican Company

2012
×
★½
Read the review Edit this entry  
13
Emotion

Emotion

1966
×
★½
Read the review Edit this entry  
13
Angel Dust

Angel Dust

1994
×
★½
Read the review Edit this entry  
13
Eisenstein in Guanajuato

Eisenstein in Guanajuato

2015
×
★½
Read the review Edit this entry  
13
High School Teacher

High School Teacher

1993
×
★★
Read the review Edit this entry  
12
Hardcore

Hardcore

1979
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
My Girlfriend is a Serial Killer

My Girlfriend is a Serial Killer

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
10
Always - Sunset on Third Street 3

Always - Sunset on Third Street 3

2012
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
Always - Sunset on Third Street 2

Always - Sunset on Third Street 2

2007
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
Always - Sunset on Third Street

Always - Sunset on Third Street

2005
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Geisha House

The Geisha House

1999
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Three Resurrected Drunkards

Three Resurrected Drunkards

1968
×
★★
Read the review Edit this entry  
09
Japanese Summer: Double Suicide

Japanese Summer: Double Suicide

1967
×
★½
Read the review Edit this entry  
09
Violence at Noon

Violence at Noon

1966
×
★★
Read the review Edit this entry  
08
Hubie Halloween

Hubie Halloween

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
07
Voice Without a Shadow

Voice Without a Shadow

1958
×
★★
Read the review Edit this entry  
07
The Widow of Saint-Pierre

The Widow of Saint-Pierre

2000
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
Miss Lonely

Miss Lonely

1985
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
Welcome Mr. Marshall!

Welcome Mr. Marshall!

1953
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
Let's Make Love

Let's Make Love

1960
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
Dick Johnson Is Dead

Dick Johnson Is Dead

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
06
Taking Care of Business

Taking Care of Business

1990
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
Retribution

Retribution

2006
×
★★
Read the review Edit this entry  
05
The Beast to Die

The Beast to Die

1980
×
★★
Read the review Edit this entry  
05
North West Mounted Police

North West Mounted Police

1940
×
★★½
Read the review Edit this entry