Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
23
Do I Sound Gay?

Do I Sound Gay?

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Stand by Me

Stand by Me

1986
×
★★★★★
Edit this entry  
16
Harry Potter and the Half-Blood Prince

Harry Potter and the Half-Blood Prince

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Harry Potter and the Order of the Phoenix

Harry Potter and the Order of the Phoenix

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Awakenings

Awakenings

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Ninjababy

Ninjababy

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Ingrid Goes West

Ingrid Goes West

2017
×
★★★½
Edit this entry  
06
Harry Potter and the Goblet of Fire

Harry Potter and the Goblet of Fire

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Harry Potter and the Chamber of Secrets

Harry Potter and the Chamber of Secrets

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Harry Potter and the Philosopher's Stone

Harry Potter and the Philosopher's Stone

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Barbie

Barbie

2023
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Alice, Darling

Alice, Darling

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Full Monty

The Full Monty

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Rebel Dykes

Rebel Dykes

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
His Girl Friday

His Girl Friday

1940
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Jaws

Jaws

1975
×
★★★★★
Edit this entry  
14
Blithe Spirit

Blithe Spirit

1945
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Woman at War

Woman at War

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Village of the Damned

Village of the Damned

1960
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Q

Q

2023
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Hotel Metalurg

Hotel Metalurg

2023
×
★★★★
Edit this entry  
29
George-Peterland

George-Peterland

2023
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Mãri Hi – A Árvore do Sonho

Mãri Hi – A Árvore do Sonho

2023
×
★★★★
Edit this entry  
29
Regard Silence

Regard Silence

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Age of Innocence

The Age of Innocence

1993
×
★★★★½
Edit this entry  
25
Metropolis

Metropolis

1927
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Spider-Man: Across the Spider-Verse

Spider-Man: Across the Spider-Verse

2023
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The French Connection

The French Connection

1971
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
08
Submarine

Submarine

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Howl's Moving Castle

Howl's Moving Castle

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Worst Person in the World

The Worst Person in the World

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Ponyo

Ponyo

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Kung Fu Panda

Kung Fu Panda

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Rear Window

Rear Window

1954
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Another Round

Another Round

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Fifty Shades of Grey

Fifty Shades of Grey

2015
×
Read the review Edit this entry  
22
Welcome to the Dollhouse

Welcome to the Dollhouse

1995
×
★★★★
Edit this entry  
19
Herself

Herself

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
12 Angry Men

12 Angry Men

1957
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Hopscotch

Hopscotch

1980
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
X

X

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Twilight Saga: Breaking Dawn – Part 2

The Twilight Saga: Breaking Dawn – Part 2

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Twilight Saga: Breaking Dawn – Part 1

The Twilight Saga: Breaking Dawn – Part 1

2011
×
★½
Read the review Edit this entry  
04
The Twilight Saga: Eclipse

The Twilight Saga: Eclipse

2010
×
★★
Read the review Edit this entry  
04
The Twilight Saga: New Moon

The Twilight Saga: New Moon

2009
×
★★
Read the review Edit this entry  
02
Women Talking

Women Talking

2022
×
★★★★½
Edit this entry  
25
Boy

Boy

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Fried Green Tomatoes

Fried Green Tomatoes

1991
×
★★★½
Read the review Edit this entry