• Do I Sound Gay?

    Do I Sound Gay?

    ★★★½

    The main thing this documentary demonstrated was just how deep the self-hatred goes for many of us. Glad David was doing a bit better by the end it would seem. It's not really a conversation we've heard much of in the wider cultural sphere I guess. Lo-fi little piece but nice. I had no need of the horse head scenes though. Either use performance art or don't.

  • Harry Potter and the Half-Blood Prince

    Harry Potter and the Half-Blood Prince

    ★★★★½

    the older the actors get the better it gets. they really felt like characters here

  • Harry Potter and the Order of the Phoenix

    Harry Potter and the Order of the Phoenix

    ★★★★

    back on it. this one really felt like a film nice one

  • Awakenings

    Awakenings

    ★★★½

    This film kept surprising me. As a person with mysterious post-viral illness and a mixed appreciator of Oliver Sachs's work I knew this would be an interesting watch. It was very much a film of two halves, the first being a Genius Male Scientist film and the second a sentimental attempt to think about what it would be like to lose years of your life to a catatonia.

    In the first half, I enjoyed several departures from the style such…

  • Ninjababy

    Ninjababy

    ★★★★½

    This film understands what low level hating yourself for a long time can do. It was funny, characterful, and hugely empathetic. I loved it, and star turns all round.

  • Harry Potter and the Goblet of Fire

    Harry Potter and the Goblet of Fire

    ★★★½

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    Back to something that is a bit average! Some sequences, thinking about the quidditch world cup and the disaster it becomes, are fab. The films sacrifice some of the delight of learning New Wizard Lore for the sake of peril or vibes, which I respect but in some ways I would rather be delighted. The child acting is starting to become less child at this point which is helpful.

  • Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

    Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

    ★★★★

    This one is just straight up good! The vibe shift between it and the first two is insane. A lot of shrunken heads in this film which was a choice, and a lot of the whole disabled people represent darkness/dark magic which I could do without. Couldn't do without Ron's hair though.

  • Harry Potter and the Chamber of Secrets

    Harry Potter and the Chamber of Secrets

    ★★★

    severely average and the charm of it being just like the novels has worn off so it is just long
    obviously has it's iconic moments
    watched under the jolly roger for obvious reasons

  • Harry Potter and the Philosopher's Stone

    Harry Potter and the Philosopher's Stone

    ★★★★

    this film is too long but bless it for being essentially the novel straight

  • Barbie

    Barbie

    ★★★★

    A REALLY FUN TIME b u t d o n ' t t h i n k t o o h a r d

  • Alice, Darling

    Alice, Darling

    ★★★½

    Slightly middling film but with good moments. The portrayal of the evils of certain women-targeted health and wellness podcasts was a highlight.

  • The Full Monty

    The Full Monty

    ★★★½

    Real, fun and extremely accurate about brass band culture: my kind of film. It makes me so happy seeing people from Yorkshire being adventurous, creative and slightly scummy. Twenty six years later and it's still a decent primer on male body issues, and women don't even come out of it that badly. It was a little slow in the first half and a little insubstantial over all but truly good natured. Also the child actor was really solid.