Sort by

WorldForgot has logged 171 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
27
Killer Bean Forever

Killer Bean Forever

2008
×
★★½
Edit this entry  
22
Flower

Flower

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
Black Christmas

Black Christmas

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Possum

Possum

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Phase IV

Phase IV

1974
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
6 Underground

6 Underground

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Vanishing

The Vanishing

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Bob le Flambeur

Bob le Flambeur

1956
×
★★★★
Edit this entry  
09
Transit

Transit

2018
×
★★★★
Edit this entry  
07
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
06
Scarface

Scarface

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Dora and the Lost City of Gold

Dora and the Lost City of Gold

2019
×
★★★
Edit this entry  
03
Ford v Ferrari

Ford v Ferrari

2019
×
★★★★
Edit this entry  
30
The Last Black Man in San Francisco

The Last Black Man in San Francisco

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Where'd You Go, Bernadette

Where'd You Go, Bernadette

2019
×
★★★★
Edit this entry  
30
The Mephisto Waltz

The Mephisto Waltz

1971
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Adjuster

The Adjuster

1991
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Knife+Heart

Knife+Heart

2018
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
27
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
24
The Last Boy Scout

The Last Boy Scout

1991
×
★★★½
Edit this entry  
12
Walking the Edge

Walking the Edge

1985
×
★★★½
Edit this entry  
08
Drop Dead Gorgeous

Drop Dead Gorgeous

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Love Witch

The Love Witch

2016
×
★★★★
Edit this entry  
29
They Live

They Live

1988
×
★★★★½
Edit this entry  
27
The Swimmer

The Swimmer

1968
×
★★★½
Edit this entry  
26
Making Waves: The Art of Cinematic Sound

Making Waves: The Art of Cinematic Sound

2019
×
★★★★
Edit this entry  
26
Slither

Slither

2006
×
★★★½
Edit this entry  
25
True Stories

True Stories

1986
×
★★★★½
Edit this entry  
22
River of Grass

River of Grass

1994
×
★★★½
Edit this entry  
20
Knife+Heart

Knife+Heart

2018
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
20
House

House

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
From Beyond

From Beyond

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
A Nightmare on Elm Street Part 2: Freddy's Revenge

A Nightmare on Elm Street Part 2: Freddy's Revenge

1985
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Bad Taste

Bad Taste

1987
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Jojo Rabbit

Jojo Rabbit

2019
×
★★★
Edit this entry  
17
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★
Edit this entry  
15
On the Beach at Night Alone

On the Beach at Night Alone

2017
×
★★★★
Edit this entry  
14
Crawl

Crawl

2019
×
★★★
Edit this entry  
14
Claire's Camera

Claire's Camera

2017
×
★★★½
Edit this entry  
11
El Camino: A Breaking Bad Movie

El Camino: A Breaking Bad Movie

2019
×
★★★★
Edit this entry  
09
Pain and Glory

Pain and Glory

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Repo! The Genetic Opera

Repo! The Genetic Opera

2008
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
04
City of the Living Dead

City of the Living Dead

1980
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
04
Malibu Express

Malibu Express

1985
×
★★
Edit this entry  
03
Joker

Joker

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Guns

Guns

1990
×
★★
Edit this entry