pilot has logged 149 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
24
tick, tick...BOOM!

tick, tick...BOOM!

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
BlacKkKlansman

BlacKkKlansman

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
19
Midnight Mass

Midnight Mass

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
About Cherry

About Cherry

2012
×
★½
Read the review Edit this entry  
16
The Big Sick

The Big Sick

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Eternals

Eternals

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
All Too Well: The Short Film

All Too Well: The Short Film

2021
×
Read the review Edit this entry  
12
Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Isle of Dogs

Isle of Dogs

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Little Things

The Little Things

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
29
Megamind

Megamind

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Minari

Minari

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Ill Manors

Ill Manors

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Squid Game

Squid Game

2021
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
20
Fractured

Fractured

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
There's Someone Inside Your House

There's Someone Inside Your House

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
Monsters, Inc.

Monsters, Inc.

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Free Guy

Free Guy

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Shifty

Shifty

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Wonder Woman 1984

Wonder Woman 1984

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Boss Level

Boss Level

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Guilty

The Guilty

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
I Lost My Body

I Lost My Body

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Salvation

The Salvation

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Reluctant Fundamentalist

The Reluctant Fundamentalist

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Squid Game

Squid Game

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Four Lions

Four Lions

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
City of Tiny Lights

City of Tiny Lights

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Sisters Brothers

The Sisters Brothers

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Commuter

The Commuter

2010
×
Read the review Edit this entry  
19
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Rogue One: A Star Wars Story

Rogue One: A Star Wars Story

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Venom

Venom

2018
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
13
The Long Goodbye

The Long Goodbye

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Second Best Exotic Marigold Hotel

The Second Best Exotic Marigold Hotel

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Chappie

Chappie

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Road Within

The Road Within

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Lion

Lion

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Hunt

The Hunt

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Slumdog Millionaire

Slumdog Millionaire

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Personal History of David Copperfield

The Personal History of David Copperfield

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Night Of

The Night Of

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Mogul Mowgli

Mogul Mowgli

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Carol

Carol

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Wedding Guest

The Wedding Guest

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
31
Hotel Mumbai

Hotel Mumbai

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Green Knight

The Green Knight

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry