wosko has logged 214 entries for films during 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Only God Forgives

Only God Forgives

2013
×
★★★★
Edit this entry  
31
The Heat

The Heat

2013
×
★★★
Edit this entry  
31
Deepwater Horizon

Deepwater Horizon

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Complete Unknown

Complete Unknown

2016
×
★★★
Edit this entry  
30
Keeping Up with the Joneses

Keeping Up with the Joneses

2016
×
★½
Edit this entry  
30
Pete's Dragon

Pete's Dragon

2016
×
★★★½
Edit this entry  
30
The Hot Chick

The Hot Chick

2002
×
★★
Edit this entry  
29
The Graduate

The Graduate

1967
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Event Horizon

Event Horizon

1997
×
★★★½
Edit this entry  
29
American Psycho

American Psycho

2000
×
★★★★½
Edit this entry  
28
The Deer Hunter

The Deer Hunter

1978
×
★★★★★
Edit this entry  
27
50 First Dates

50 First Dates

2004
×
★★½
Edit this entry  
27
Wedding Crashers

Wedding Crashers

2005
×
★★★
Edit this entry  
27
Amélie

Amélie

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Barry

Barry

2016
×
★★½
Edit this entry  
24
Dirty Harry

Dirty Harry

1971
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
23
We're the Millers

We're the Millers

2013
×
★★★½
Edit this entry  
23
Vacation

Vacation

2015
×
★★
Edit this entry  
22
The Lost Boys

The Lost Boys

1987
×
★★★★
Edit this entry  
22
Bridesmaids

Bridesmaids

2011
×
★★★★
Edit this entry  
19
Swiss Army Man

Swiss Army Man

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Sonatine

Sonatine

1993
×
★★★
Edit this entry  
18
Snowpiercer

Snowpiercer

2013
×
★★★★½
Edit this entry  
16
Jack Reacher

Jack Reacher

2012
×
★★½
Edit this entry  
16
Barking Dogs Never Bite

Barking Dogs Never Bite

2000
×
★★★½
Edit this entry  
15
Incoherence

Incoherence

1994
×
★★★½
Edit this entry  
14
Blade Runner

Blade Runner

1982
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
13
In the Mood for Love

In the Mood for Love

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Mother

Mother

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Shin Godzilla

Shin Godzilla

2016
×
★★★★
Edit this entry  
11
True Memoirs of an International Assassin

True Memoirs of an International Assassin

2016
×
★½
Edit this entry  
11
Septembers of Shiraz

Septembers of Shiraz

2015
×
★★½
Edit this entry  
10
Lord of the Flies

Lord of the Flies

1990
×
★★½
Edit this entry  
04
Elle

Elle

2016
×
★★★½
Edit this entry  
04
Sully

Sully

2016
×
★★★
Edit this entry  
04
Dressed to Kill

Dressed to Kill

1980
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
04
A History of Violence

A History of Violence

2005
×
★★★
Edit this entry  
04
Perfect Blue

Perfect Blue

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
13th

13th

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Firewall

Firewall

2006
×
★★
Edit this entry  
30
The Raid

The Raid

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Silence

Silence

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Memories of Murder

Memories of Murder

2003
×
★★★★★
Edit this entry  
28
Masterminds

Masterminds

2016
×
★★★
Edit this entry  
28
Absolutely Fabulous: The Movie

Absolutely Fabulous: The Movie

2016
×
Read the review Edit this entry  
28
The Do-Over

The Do-Over

2016
×
Read the review Edit this entry  
26
The Assassin

The Assassin

2015
×
★★★½
Edit this entry  
22
The Killer

The Killer

1989
×
★★★½
Edit this entry  
20
Spanish Affair 2

Spanish Affair 2

2015
×
★★½
Edit this entry  
20
The Host

The Host

2006
×
★★★★
Edit this entry