wosko has logged 41 entries for films during September 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
The French Connection

The French Connection

1971
×
★★★★★
Edit this entry  
28
Casablanca

Casablanca

1942
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Tombstone

Tombstone

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Mulholland Drive

Mulholland Drive

2001
×
★★★★
Edit this entry  
25
White Lion

White Lion

2010
×
★★★½
Edit this entry  
24
The Wackness

The Wackness

2008
×
★★★½
Edit this entry  
24
Off Course

Off Course

2015
×
★★½
Edit this entry  
24
Blood Father

Blood Father

2016
×
★★★
Edit this entry  
24
The Producers

The Producers

1967
×
★★★½
Edit this entry  
24
The Real Death Star

The Real Death Star

2002
×
★★★
Edit this entry  
24
Grave of the Fireflies

Grave of the Fireflies

1988
×
★★★★
Edit this entry  
23
The Ten

The Ten

2007
×
★★½
Edit this entry  
23
Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan

Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan

2006
×
★★★★★
Edit this entry  
21
Billabong Odyssey

Billabong Odyssey

2003
×
★★★½
Edit this entry  
18
Metropolis

Metropolis

2001
×
★★★½
Edit this entry  
18
The Last Boy Scout

The Last Boy Scout

1991
×
★★★½
Edit this entry  
18
The Man Who Knew Too Little

The Man Who Knew Too Little

1997
×
★★★
Edit this entry  
18
The Champions

The Champions

2015
×
★★★
Edit this entry  
18
La Femme Nikita

La Femme Nikita

1990
×
★★★½
Edit this entry  
17
Charlie's Country

Charlie's Country

2013
×
★★★½
Edit this entry  
11
Wild Hogs

Wild Hogs

2007
×
½
Edit this entry  
11
Café Society

Café Society

2016
×
★★★½
Edit this entry  
11
Stephen Merchant: Hello Ladies... Live!

Stephen Merchant: Hello Ladies... Live!

2011
×
★★★
Edit this entry  
11
The Way Back

The Way Back

2010
×
★★★
Edit this entry  
11
The Conversation

The Conversation

1974
×
★★★★½
Edit this entry  
11
Bronson

Bronson

2008
×
★★★★
Edit this entry  
10
Semi-Pro

Semi-Pro

2008
×
★★½
Edit this entry  
10
The Shallows

The Shallows

2016
×
★★★
Edit this entry  
09
11.22.63

11.22.63

2016
×
★★★
Edit this entry  
09
We Need to Talk

We Need to Talk

2016
×
★★½
Edit this entry  
09
Hardcore Henry

Hardcore Henry

2015
×
★★★★
Edit this entry  
08
The Lucky One

The Lucky One

2012
×
Edit this entry  
06
Ghost in the Shell: The New Movie

Ghost in the Shell: The New Movie

2015
×
★★★
Edit this entry  
05
Sleepwalk with Me

Sleepwalk with Me

2012
×
★★★½
Edit this entry  
04
Ghost in the Shell 2: Innocence

Ghost in the Shell 2: Innocence

2004
×
★★★
Edit this entry  
04
Love the Coopers

Love the Coopers

2015
×
★★
Edit this entry  
04
Burnt

Burnt

2015
×
★★★
Edit this entry  
03
Joy

Joy

2015
×
★★★½
Edit this entry  
03
One Flew Over the Cuckoo's Nest

One Flew Over the Cuckoo's Nest

1975
×
★★★★★
Edit this entry  
03
Ghost in the Shell

Ghost in the Shell

1995
×
★★★★★
Edit this entry  
03
Bombón el perro

Bombón el perro

2004
×
★★½
Edit this entry