wosko has logged 52 entries for films during April 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
SPL: Kill Zone

SPL: Kill Zone

2005
×
★★½
Edit this entry  
30
Cinema Paradiso

Cinema Paradiso

1988
×
★★★★★
Edit this entry  
30
Monkey Shines

Monkey Shines

1988
×
★★½
Edit this entry  
30
Sanjuro

Sanjuro

1962
×
★★★★
Edit this entry  
29
Smoke & Mirrors

Smoke & Mirrors

2016
×
★★★½
Edit this entry  
29
Colossal

Colossal

2016
×
★★★½
Edit this entry  
28
A Stroke of Luck

A Stroke of Luck

2016
×
★½
Edit this entry  
26
Kill Zone 2

Kill Zone 2

2015
×
★★★★
Edit this entry  
25
When Marnie Was There

When Marnie Was There

2014
×
★★★½
Edit this entry  
25
Sing Street

Sing Street

2016
×
★★★★
Edit this entry  
25
Rosetta

Rosetta

1999
×
★★★★½
Edit this entry  
24
Shallow Grave

Shallow Grave

1994
×
★★★½
Edit this entry  
24
Blind Woman's Curse

Blind Woman's Curse

1970
×
★★★½
Edit this entry  
23
Beauty Day

Beauty Day

2011
×
★★★★
Edit this entry  
23
The Other Half

The Other Half

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Audition

Audition

1999
×
★★★½
Edit this entry  
22
The Legend of Tarzan

The Legend of Tarzan

2016
×
★½
Edit this entry  
22
The Lighthouse of the Orcas

The Lighthouse of the Orcas

2016
×
★★★
Edit this entry  
21
Nerve

Nerve

2016
×
★★★½
Edit this entry  
20
2046

2046

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Place Promised in Our Early Days

The Place Promised in Our Early Days

2004
×
★★★
Edit this entry  
18
The Sword of Doom

The Sword of Doom

1966
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Goblin Man of Norway

The Goblin Man of Norway

2008
×
★★★½
Edit this entry  
17
Big Little Lies

Big Little Lies

2017
×
★★★★
Edit this entry  
17
It's Now or Never

It's Now or Never

2015
×
Edit this entry  
17
Hush

Hush

2016
×
★★½
Edit this entry  
15
The D Train

The D Train

2015
×
★★
Edit this entry  
15
Sandy Wexler

Sandy Wexler

2017
×
★½
Read the review Edit this entry  
14
Against the Sun

Against the Sun

2014
×
★★
Edit this entry  
14
The Light Between Oceans

The Light Between Oceans

2016
×
★★★
Edit this entry  
13
The Chaser

The Chaser

2008
×
★★★★
Edit this entry  
11
The Kings of Summer

The Kings of Summer

2013
×
★★★
Edit this entry  
11
Sand Storm

Sand Storm

2016
×
★★★★
Edit this entry  
10
Twin Peaks

Twin Peaks

1989
×
★★★★
Edit this entry  
09
Win It All

Win It All

2017
×
★★★½
Edit this entry  
09
Kong: Skull Island

Kong: Skull Island

2017
×
★★½
Edit this entry  
09
100 Meters

100 Meters

2016
×
★★★½
Edit this entry  
09
Dave Chappelle: Deep in the Heart of Texas

Dave Chappelle: Deep in the Heart of Texas

2017
×
★★★½
Edit this entry  
09
The Discovery

The Discovery

2017
×
★★½
Edit this entry  
08
30 Minutes or Less

30 Minutes or Less

2011
×
★★
Edit this entry  
08
Land of Mine

Land of Mine

2015
×
★★★★
Edit this entry  
08
Louis C.K.: 2017

Louis C.K.: 2017

2017
×
★★★★
Edit this entry  
07
Dave Chappelle: The Age of Spin

Dave Chappelle: The Age of Spin

2017
×
★★★★
Edit this entry  
07
Batman: The Killing Joke

Batman: The Killing Joke

2016
×
Edit this entry  
07
Like Water for Chocolate

Like Water for Chocolate

1992
×
★★½
Edit this entry  
03
Ghost in the Shell

Ghost in the Shell

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Ghost in the Shell

Ghost in the Shell

1995
×
★★★★★
Edit this entry  
02
The White Helmets

The White Helmets

2016
×
★★★★
Edit this entry  
02
A Cure for Wellness

A Cure for Wellness

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Donnie Darko

Donnie Darko

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry