RSS feed for wounded kite
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
22
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
16
Small Town Crime

Small Town Crime

2017
×
★★★½
Edit this entry  
16
VFW

VFW

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
Alien

Alien

1979
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
14
Big

Big

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Downhill

Downhill

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
First Love

First Love

2019
×
★★★★
Edit this entry  
08
Ford v Ferrari

Ford v Ferrari

2019
×
★★★½
Edit this entry  
08
Come to Daddy

Come to Daddy

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Doctor Sleep

Doctor Sleep

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Universal Soldier: Day of Reckoning

Universal Soldier: Day of Reckoning

2012
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
31
The Lodge

The Lodge

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
What Men Want

What Men Want

2019
×
Read the review Edit this entry  
25
All About My Mother

All About My Mother

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Harriet

Harriet

2019
×
★★
Edit this entry  
21
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
WHAT DID JACK DO?

WHAT DID JACK DO?

2017
×
★★★
Edit this entry  
20
Shallow Grave

Shallow Grave

1994
×
★★★★★
Edit this entry  
18
Tammy and the T-Rex

Tammy and the T-Rex

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Goldman v Silverman

Goldman v Silverman

2020
×
★★★½
Edit this entry  
15
Hot Fuzz

Hot Fuzz

2007
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
14
Bad Boys for Life

Bad Boys for Life

2020
×
★★★
Edit this entry  
12
Tetsuo: The Iron Man

Tetsuo: The Iron Man

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Underwater

Underwater

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
Spawn

Spawn

1997
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Fear X

Fear X

2003
×
★★★½
Edit this entry  
02
The Grudge

The Grudge

2020
×
★½
Read the review Edit this entry  
01
Popstar: Never Stop Never Stopping

Popstar: Never Stop Never Stopping

2016
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
30
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
30
Pillow Talk

Pillow Talk

1959
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Ticks

Ticks

1993
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Cats

Cats

2019
×
Read the review Edit this entry  
25
Black Christmas

Black Christmas

1974
×
★★★★½
Edit this entry  
21
Watchmen

Watchmen

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
20
Toy Story 4

Toy Story 4

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
6 Underground

6 Underground

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
I'll Be Home for Christmas

I'll Be Home for Christmas

1998
×
Edit this entry  
12
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★
Edit this entry  
09
For Sama

For Sama

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Color Out of Space

Color Out of Space

2019
×
★★★½
Edit this entry  
07
Richard Jewell

Richard Jewell

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Honeyland

Honeyland

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
01
A Beautiful Day in the Neighborhood

A Beautiful Day in the Neighborhood

2019
×
★★★½
Edit this entry  
28
Jojo Rabbit

Jojo Rabbit

2019
×
★★★
Edit this entry  
26
1917

1917

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
25
Just Mercy

Just Mercy

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Dragon Ball Super: Broly

Dragon Ball Super: Broly

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry