Highest rated films

  • Dunkirk

    ★★★★★

  • Blade Runner 2049

    ★★★★★

  • Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

    ★★★★★

  • xXx: Return of Xander Cage

    ★★★★★

  • Lady Bird

    ★★★★½

  • Star Wars: The Last Jedi

    ★★★★½

  • Logan

    ★★★★½

  • mother!

    ★★★★½

  • Drive

    ★★★★★

  • Taxi Driver

    ★★★★★

  • Alien

    ★★★★★

  • Manchester by the Sea

    ★★★★★

  • Children of Men

    ★★★★★

  • Hot Fuzz

    ★★★★★

  • Trainspotting

    ★★★★★

  • Sunset Boulevard

    ★★★★★

  • The Fly

    ★★★★★

  • The Deer Hunter

    ★★★★★

  • Double Indemnity

    ★★★★★

  • The Talented Mr. Ripley

    ★★★★★

  • Close-Up

    ★★★★★

  • Jules and Jim

    ★★★★★

  • In a Lonely Place

    ★★★★★

  • The Devils

    ★★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 193 Films watched
  • 16.1 Average per month
  • 3.7 Average per week

Milestones

First Film

Jackie

Jan 1

Most Watched

Excision

twice

Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

twice

Fateful Findings

twice

The Disaster Artist

twice

Punisher: War Zone

twice

Last Film

Downsizing

Dec 31

Genres, Countries & Languages

Drama
104 films
Thriller
67 films
Horror
57 films
Crime
47 films
Action
46 films
Comedy
35 films
Sci Fi
34 films
Mystery
28 films
Fantasy
19 films
Adventure
19 films
USA
153 films
UK
28 films
Canada
16 films
Germany
15 films
France
14 films
Japan
7 films
Australia
6 films
Italy
4 films
Mexico
4 films
Spain
3 films
English
178 films
French
19 films
Spanish
17 films
German
11 films
Italian
10 films
Japanese
8 films
Russian
7 films
Korean
5 films
Latin
3 films
Bulgarian
2 films

Breakdown

2017 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 4 Added 81

Watchlist

Stars

Directors

Crew & Studios

wounded kite’s most liked review

Dunkirk

★★★★★

Yeah, I'm going to go ahead and give this five stars along with the obligatory "see this in 70mm IMAX if you can." Dunkirk is air tight and seamlessly edited, moving along at a breathless pace. This has to be the most immersive theatrical experience I've had this year (although this will…

More reviews

wounded kite’s most liked list

First and Only Star Wars Ranked List on Letterboxd

Proud to be the first Letterboxd user to ever rank the Star Wars films in a list.

More lists

Highs and Lows

Highest Average

Twin Peaks
Average weighted rating:

4.5

Lowest Average

Rollerball
Average weighted rating:

1.6

Most Popular

Get Out
Average weighted rating:

4.1

Most Obscure

Paper Tigers
Average weighted rating:

3.4

Films wounded kite watched in 2017

  • Downsizing
  • The Untamed
  • Excision
  • I, Tonya
  • The Shape of Water
  • Bad Santa
  • Reindeer Games
  • Star Wars: The Last Jedi
  • Pieta
  • Sweet Virginia
  • Three Billboards Outside Ebbing, Missouri
  • Stronger
  • Fateful Findings
  • Deadly Prey
  • The Lost World: Jurassic Park
  • Trainspotting
  • The Disaster Artist
  • Brigsby Bear
  • The Deer Hunter
  • Lady Bird
  • Charade
  • Amer
  • Triangle
  • Three Billboards Outside Ebbing, Missouri
  • The Disaster Artist
  • Acts of Vengeance
  • Ms .45
  • Justice League
  • Punisher: War Zone
  • L'Argent
  • Aguirre, the Wrath of God
  • Thor: Ragnarok
  • Punisher: War Zone
  • Light Sleeper
  • The Killing of a Sacred Deer
  • Ex Machina
  • Constantine
  • The Room
  • Planet of the Vampires
  • The Florida Project
  • Halloween III: Season of the Witch
  • Creep 2
  • Lady Macbeth
  • The Snowman
  • Super Dark Times
  • Leatherface
  • The Meyerowitz Stories (New and Selected)
  • Roger Dodger
  • Friday the 13th
  • Brawl in Cell Block 99
  • Better Watch Out
  • Blade Runner 2049
  • Cult of Chucky
  • Gerald's Game
  • The House
  • Wake in Fright
  • Brad's Status
  • Overnight
  • Close-Up
  • Columbus
  • mother!
  • Le Samouraï
  • Stuck
  • T2 Trainspotting
  • Paper Tigers
  • The Bad Lieutenant: Port of Call - New Orleans
  • It
  • The Fountain
  • Ingrid Goes West
  • Spider-Man 3
  • Good Time
  • Hulk
  • Trash Humpers
  • Valley Girl
  • Colossal
  • On the Waterfront
  • Logan Lucky
  • Ghost in the Shell
  • Hudson Hawk
  • Valentine
  • To Die For
  • May
  • A Ghost Story
  • Excision
  • Atomic Blonde
  • Psycho II
  • Drive
  • The Big Sick
  • The Nines
  • Dunkirk
  • King of the Ants
  • Bedevilled
  • War for the Planet of the Apes
  • Caché
  • Spawn
  • Spider-Man: Homecoming
  • Demonlover
  • Jules and Jim
  • The Beguiled
  • Okja
  • Baby Driver
  • Dawn of the Dead
  • Hot Fuzz
  • Afflicted
  • Not Another Teen Movie
  • The Driller Killer
  • The New World
  • The Rock
  • Children of Men
  • Southland Tales
  • Halloween: The Curse of Michael Myers
  • Afterschool
  • Slither
  • Miami Vice
  • It Comes at Night
  • The Autopsy of Jane Doe
  • Wonder Woman
  • The Celebration
  • Prevenge
  • Chuck
  • Twin Peaks: Fire Walk with Me
  • The Devils
  • Gremlins 2: The New Batch
  • Alien: Covenant
  • Prometheus
  • Hounds of Love
  • Guardians of the Galaxy Vol. 2
  • Something Wild
  • Twin Peaks
  • Personal Shopper
  • Fat Girl
  • My Bloody Valentine
  • Free Fire
  • T2 Trainspotting
  • The Fate of the Furious
  • RoboCop 2
  • Raw
  • Sunset Boulevard
  • Double Indemnity
  • Death Wish 4: The Crackdown
  • Taxi Driver
  • Cobra
  • Toni Erdmann
  • Alien
  • Spirit of the Marathon
  • The Fly
  • Cecil B. Demented
  • The Devil's Candy
  • Fireworks
  • The Stabilizer
  • Under Siege 2: Dark Territory
  • The Outsiders
  • Hard Target
  • The Greasy Strangler
  • Logan
  • I Don't Feel at Home in This World Anymore
  • Rollerball
  • Imprint
  • Fateful Findings
  • Get Out
  • The Dentist 2: Brace Yourself
  • Chopping Mall
  • The Dentist
  • 976-EVIL
  • Shocker
  • Pulse
  • John Wick: Chapter 2
  • The Texas Chainsaw Massacre 2
  • Christine
  • Little Sister
  • Texas Chainsaw Massacre: The Next Generation
  • In the Mood for Love
  • Dead Ringers
  • Animal Kingdom
  • The Talented Mr. Ripley
  • Passengers
  • Evangelion: 2.0 You Can (Not) Advance
  • Jack Frost 2: Revenge of the Mutant Killer Snowman
  • End of Days
  • Evangelion: 1.0 You Are (Not) Alone
  • Alien Resurrection
  • 20th Century Women
  • xXx: Return of Xander Cage
  • Split
  • Tower
  • In a Lonely Place
  • Silence
  • The Specialist
  • Manchester by the Sea
  • Deadfall
  • In the Mouth of Madness
  • Margaret
  • Jackie

World Map

Highly rated films wounded kite is yet to see

  • Nathan for You: Finding Frances
  • Hans Zimmer: Live in Prague
  • Coco
  • Paddington 2
  • Hasan Minhaj: Homecoming King
  • LA 92
  • Newsies: The Broadway Musical
  • Adventure Time: Islands

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more