Highest rated films

  • Parasite

    ★★★★★

  • Marriage Story

    ★★★★★

  • Uncut Gems

    ★★★★★

  • Little Women

    ★★★★★

  • Booksmart

    ★★★★★

  • Once Upon a Time… in Hollywood

    ★★★★½

  • Knives Out

    ★★★★½

  • John Wick: Chapter 3 - Parabellum

    ★★★★½

  • Blade Runner 2049

    ★★★★★

  • The Matrix

    ★★★★★

  • Eyes Wide Shut

    ★★★★★

  • Princess Mononoke

    ★★★★★

  • Burning

    ★★★★★

  • Jackie Brown

    ★★★★★

  • Mandy

    ★★★★★

  • Being John Malkovich

    ★★★★★

  • Lawrence of Arabia

    ★★★★★

  • Brazil

    ★★★★★

  • The King of Comedy

    ★★★★★

  • Dumb and Dumber

    ★★★★★

  • Gummo

    ★★★★★

  • Thief

    ★★★★★

  • The Beyond

    ★★★★★

  • Broadcast News

    ★★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 235 Films watched
  • 19.6 Average per month
  • 4.5 Average per week

Milestones

First Film

What Keeps You Alive

Jan 1

Most Watched

Once Upon a Time… in Hollywood

3 times

Uncut Gems

twice

12 Angry Men

twice

3 from Hell

twice

Spider-Man: Into the Spider-Verse

twice

Last Film

Little Women

Dec 30

Genres, Countries & Languages

Drama
105 films
Thriller
83 films
Comedy
71 films
Action
61 films
Horror
59 films
Crime
40 films
Sci Fi
32 films
Mystery
32 films
Adventure
25 films
Romance
19 films
USA
187 films
UK
30 films
Canada
19 films
France
12 films
Japan
9 films
Germany
9 films
China
8 films
Sweden
6 films
Italy
5 films
Australia
5 films
English
216 films
Spanish
25 films
Italian
17 films
French
16 films
German
12 films
Japanese
12 films
Chinese
7 films
Latin
5 films
Arabic
5 films
Russian
5 films

Breakdown

2019 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 0 Added 196

Watchlist

Stars

Directors

Crew & Studios

wounded kite’s most liked review

Mister America

★★★★½

The real film about a homicidal clown people should be seeing this October.

More reviews

wounded kite’s most liked list

Highs and Lows

Highest Average

Parasite
Average weighted rating:

4.6

Lowest Average

The Fanatic
Average weighted rating:

1.6

Most Popular

Parasite
Average weighted rating:

4.6

Most Obscure

Fighting Black Kings

Films wounded kite watched in 2019

  • Little Women
  • Pillow Talk
  • Ticks
  • Cats
  • Black Christmas
  • Watchmen
  • Toy Story 4
  • 6 Underground
  • I'll Be Home for Christmas
  • Portrait of a Lady on Fire
  • For Sama
  • Color Out of Space
  • Richard Jewell
  • Honeyland
  • Uncut Gems
  • A Beautiful Day in the Neighborhood
  • Jojo Rabbit
  • 1917
  • Just Mercy
  • Dragon Ball Super: Broly
  • Marriage Story
  • Honey Boy
  • Greener Grass
  • Hustlers
  • Uncut Gems
  • Frozen II
  • The Death of Dick Long
  • Knives and Skin
  • Harpoon
  • The Addiction
  • The Peanut Butter Falcon
  • Howling II: Stirba - Werewolf Bitch
  • Mandy
  • The Beyond
  • Alyce Kills
  • 12 Angry Men
  • Doctor Sleep
  • Knives Out
  • Rabid
  • The Irishman
  • Creepshow
  • The Lighthouse
  • The Furies
  • El Camino: A Breaking Bad Movie
  • 3 from Hell
  • Late Night
  • Waves
  • Stuck
  • Jay and Silent Bob Reboot
  • The Dead Don't Die
  • In Fabric
  • Crocodile
  • Pain and Glory
  • Spider-Man: Into the Spider-Verse
  • Watchmen
  • The King of Comedy
  • Parasite
  • Alucarda
  • Urine Trouble
  • Gummo
  • From Beyond
  • Mister America
  • Joker
  • Dolemite Is My Name
  • Once Upon a Time… in Hollywood
  • Judy
  • Ad Astra
  • Bloodline
  • Rambo: Last Blood
  • 3 from Hell
  • Eyes Wide Shut
  • It Chapter Two
  • The Devil's Rejects
  • Teorema
  • Slackers
  • Millennium Actress
  • Lawrence of Arabia
  • Thief
  • Perfect Blue
  • Godzilla: King of the Monsters
  • Haunt
  • Monos
  • Ready or Not
  • Rambo
  • Luce
  • Invader ZIM: Enter the Florpus
  • Good Boys
  • The Fanatic
  • The Nightingale
  • Handgun
  • True Stories
  • A Score to Settle
  • Once Upon a Time… in Hollywood
  • Fast & Furious Presents: Hobbs & Shaw
  • Once Upon a Time… in Hollywood
  • Jackie Brown
  • Secret Obsession
  • Death Proof
  • Josie and the Pussycats
  • Darlin'
  • The Lion King
  • Vice Squad
  • Midsommar
  • The Farewell
  • Riki-Oh: The Story of Ricky
  • Shotgun
  • Kung Fury
  • Coven
  • The Stabilizer
  • Gun Woman
  • Dolemite
  • Firecracker
  • Riding the Bus with My Sister
  • The White Ribbon
  • Crawl
  • The Art of Self-Defense
  • Amour
  • Aladdin
  • The Seventh Continent
  • The Piano Teacher
  • Midsommar
  • I Know Who Killed Me
  • The Oath
  • Branded to Kill
  • A Bittersweet Life
  • Spider-Man: Far from Home
  • Kingpin
  • Green Book
  • Yesterday
  • Child's Play
  • Me, Myself & Irene
  • Dumb and Dumber
  • Too Old to Die Young
  • Murder Mystery
  • Deadbeat at Dawn
  • Stuber
  • Knife+Heart
  • Girlfriends
  • Cliffhanger
  • Smithereens
  • Certified Copy
  • Booksmart
  • The Raid 2
  • Kong: Skull Island
  • Dark Phoenix
  • The Matrix Revolutions
  • The Matrix Reloaded
  • The Matrix
  • Rocketman
  • Grosse Pointe Blank
  • Ma
  • Avengement
  • Tango & Cash
  • Up Close & Personal
  • Brightburn
  • The Perfection
  • The Souvenir
  • Ace in the Hole
  • Broadcast News
  • John Wick: Chapter 3 - Parabellum
  • It
  • Hollywood Shuffle
  • Alien³
  • Spider-Man: Homecoming
  • The Invisible Maniac
  • The Prodigy
  • The Collector
  • MacGruber
  • Long Shot
  • Being John Malkovich
  • Avengers: Endgame
  • Under the Silver Lake
  • Her Smell
  • Quarantine
  • High Life
  • Network
  • Batman Begins
  • Upstream Color
  • Guava Island
  • Fighting Black Kings
  • Hellboy
  • The Bounty Hunter
  • Shazam!
  • Pet Sematary
  • Starry Eyes
  • Triple Frontier
  • Mr. Brooks
  • The Beach Bum
  • Bigger Than Life
  • Leprechaun Returns
  • Dragged Across Concrete
  • Spider-Man: Into the Spider-Verse
  • Us
  • All Square
  • The Ranger
  • Castle Freak
  • The Opening of Misty Beethoven
  • Thunder Road
  • Captain Marvel
  • Lords of Chaos
  • Isn't It Romantic
  • Brain Damage
  • Greta
  • Horror Noire: A History of Black Horror

See all 235

World Map

Highly rated films wounded kite is yet to see

  • National Theatre Live: Fleabag
  • BTS World Tour: Love Yourself in Seoul
  • Bacurau
  • Homecoming: A Film by Beyoncé
  • Bring the Soul: The Movie
  • Invisible Life
  • Love, Antosha
  • 63 Up

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more