Autumn has logged 115 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Daisies

Daisies

1966
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★½
Edit this entry  
29
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Frosty the Snowman

Frosty the Snowman

1969
×
Edit this entry  
25
A Charlie Brown Christmas

A Charlie Brown Christmas

1965
×
Edit this entry  
25
Frances Ha

Frances Ha

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
How the Grinch Stole Christmas

How the Grinch Stole Christmas

2000
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Good Time

Good Time

2017
×
★★★★
Edit this entry  
21
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★½
Edit this entry  
18
Angus, Thongs and Perfect Snogging

Angus, Thongs and Perfect Snogging

2008
×
★★★★
Edit this entry  
14
Honey Boy

Honey Boy

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★
Edit this entry  
08
Santa Claus Is Comin' to Town

Santa Claus Is Comin' to Town

1970
×
Edit this entry  
05
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Handmaiden

The Handmaiden

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Thelma & Louise

Thelma & Louise

1991
×
★★★★
Edit this entry  
25
A Matter of Loaf and Death

A Matter of Loaf and Death

2008
×
Edit this entry  
25
A Close Shave

A Close Shave

1995
×
Edit this entry  
24
The Knight Before Christmas

The Knight Before Christmas

2019
×
Read the review Edit this entry  
22
Wet Hot American Summer

Wet Hot American Summer

2001
×
★★★★★
Edit this entry  
22
Due Date

Due Date

2010
×
★★
Edit this entry  
21
The Dead Don't Die

The Dead Don't Die

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
American Honey

American Honey

2016
×
★★★½
Edit this entry  
14
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
12
Skate Kitchen

Skate Kitchen

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Little Men

Little Men

2016
×
★★★½
Edit this entry  
05
El Camino: A Breaking Bad Movie

El Camino: A Breaking Bad Movie

2019
×
★★★½
Edit this entry  
02
Beach Rats

Beach Rats

2017
×
★★½
Edit this entry  
30
Helvetica

Helvetica

2007
×
★★★
Edit this entry  
28
Certain Women

Certain Women

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Princess Bride

The Princess Bride

1987
×
★★★½
Edit this entry  
26
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Short Term 12

Short Term 12

2013
×
★★★½
Edit this entry  
17
Palo Alto

Palo Alto

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
The Virgin Suicides

The Virgin Suicides

1999
×
★★★
Edit this entry  
14
Burning

Burning

2018
×
★★★★
Edit this entry  
13
Mama

Mama

2013
×
★★
Edit this entry  
12
Beetlejuice

Beetlejuice

1988
×
★★★★
Edit this entry  
10
Joker

Joker

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
29
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
28
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★½
Edit this entry  
22
Meek's Cutoff

Meek's Cutoff

2010
×
★★★
Edit this entry  
20
Wendy and Lucy

Wendy and Lucy

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Grand Budapest Hotel

The Grand Budapest Hotel

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Wailing

The Wailing

2016
×
★★★
Edit this entry  
14
The Witch

The Witch

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Hi, How Are You Daniel Johnston?

Hi, How Are You Daniel Johnston?

2015
×
★★★★
Edit this entry  
02
Donnie Darko

Donnie Darko

2001
×
★★★½
Edit this entry  
01
Holes

Holes

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Kindergarten Cop

Kindergarten Cop

1990
×
★½
Read the review Edit this entry