Sort by

Olivia has logged 183 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Mamma Mia! Here We Go Again

Mamma Mia! Here We Go Again

2018
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
26
Johnny English Strikes Again

Johnny English Strikes Again

2018
×
★★★
Edit this entry  
25
The Santa Clause

The Santa Clause

1994
×
★★★
Edit this entry  
24
Home Alone

Home Alone

1990
×
Edit this entry  
24
Elf

Elf

2003
×
★★★½
Edit this entry  
22
Love Actually

Love Actually

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Die Hard: With a Vengeance

Die Hard: With a Vengeance

1995
×
★★★★
Edit this entry  
19
Big

Big

1988
×
★★★
Edit this entry  
17
Venom

Venom

2018
×
★★½
Edit this entry  
14
Creed II

Creed II

2018
×
★★★★
Edit this entry  
13
Eighth Grade

Eighth Grade

2018
×
Edit this entry  
02
Fantastic Beasts and Where to Find Them

Fantastic Beasts and Where to Find Them

2016
×
★★★½
Edit this entry  
30
Creed

Creed

2015
×
★★★★
Edit this entry  
30
Fantastic Beasts: The Crimes of Grindelwald

Fantastic Beasts: The Crimes of Grindelwald

2018
×
★★
Edit this entry  
29
Speed

Speed

1994
×
★★★
Edit this entry  
27
Robin Hood

Robin Hood

2018
×
★★½
Edit this entry  
26
Deep Blue Sea

Deep Blue Sea

1999
×
Edit this entry  
22
A Quiet Place

A Quiet Place

2018
×
★★★★
Edit this entry  
21
Night at the Museum

Night at the Museum

2006
×
★★★★
Edit this entry  
19
Night at the Museum: Secret of the Tomb

Night at the Museum: Secret of the Tomb

2014
×
★★★½
Edit this entry  
19
Night at the Museum: Battle of the Smithsonian

Night at the Museum: Battle of the Smithsonian

2009
×
★★★★
Edit this entry  
14
Bohemian Rhapsody

Bohemian Rhapsody

2018
×
Edit this entry  
11
They Shall Not Grow Old

They Shall Not Grow Old

2018
×
Edit this entry  
08
Ocean's Eight

Ocean's Eight

2018
×
★★★★
Edit this entry  
06
Bohemian Rhapsody

Bohemian Rhapsody

2018
×
★★★
Edit this entry  
04
Mamma Mia! Here We Go Again

Mamma Mia! Here We Go Again

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Day After Tomorrow

The Day After Tomorrow

2004
×
★★½
Edit this entry  
31
A Star Is Born

A Star Is Born

2018
×
★★★½
Edit this entry  
27
Bridesmaids

Bridesmaids

2011
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
22
Casting JonBenet

Casting JonBenet

2017
×
★★★★
Edit this entry  
22
One Day in September

One Day in September

1999
×
★★★★
Edit this entry  
20
Miracle

Miracle

2004
×
★★★★
Edit this entry  
15
Guardians of the Galaxy

Guardians of the Galaxy

2014
×
★★★★
Edit this entry  
14
Me Before You

Me Before You

2016
×
★★½
Edit this entry  
13
Spotlight

Spotlight

2015
×
★★★★★
Edit this entry  
06
Venom

Venom

2018
×
★★½
Edit this entry  
04
Water for Elephants

Water for Elephants

2011
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
28
Sleepless in Seattle

Sleepless in Seattle

1993
×
Edit this entry  
25
Beneath Clouds

Beneath Clouds

2002
×
Edit this entry  
25
Two Cars, One Night

Two Cars, One Night

2003
×
Edit this entry  
23
The Terminal

The Terminal

2004
×
★★★½
Edit this entry  
22
Four Weddings and a Funeral

Four Weddings and a Funeral

1994
×
★★★★
Edit this entry  
20
Johnny English Strikes Again

Johnny English Strikes Again

2018
×
★★★
Edit this entry  
16
Jurassic World: Fallen Kingdom

Jurassic World: Fallen Kingdom

2018
×
★★★½
Edit this entry  
10
Le Bonheur

Le Bonheur

1965
×
★★★
Edit this entry  
10
Paris Is Burning

Paris Is Burning

1990
×
★★★★
Edit this entry  
07
T2 Trainspotting

T2 Trainspotting

2017
×
★★★★
Edit this entry  
07
Christopher Robin

Christopher Robin

2018
×
★★
Edit this entry  
06
The Untouchables

The Untouchables

1987
×
★★★★
Edit this entry  
01
Mamma Mia! Here We Go Again

Mamma Mia! Here We Go Again

2018
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry