• Growing Up

    Growing Up

    ★★★★

    added to my list of “movies that actually made me cry”

  • Mission: Impossible - Fallout

    Mission: Impossible - Fallout

    ★★★★

    the fight scenes are so masterful...

  • Speed Racer

    Speed Racer

    ★★★★★

    2 hours well spent once again

  • Interstellar

    Interstellar

    ★★★★

    this movie worked 4 me the second time around no shame

  • Furie

    Furie

    ★★½

    kind of cheesy dialogue and plot-wise with some convoluted moments that caused the movie to lean a little heavy on exposition but...wow those artfully choreographed hand-to-hand combat action scenes turned me on

    also veronica ngô thanh vân...um..wow *blush emoji*

  • A Taxi Driver

    A Taxi Driver

    can't even rate this my heart's too heavy :(

  • House of Hummingbird

    House of Hummingbird

    ★★★★

    yuri i fkn TRUSTED u....

  • In Bloom

    In Bloom

    ★★★★½

    oh wow...i’m always in awe of movies that are slice of life and manage to capture reality so well without being overbearing or dramatic. unlike a lot of other reviews on this movie about its ‘lack of structure’, i actually didn’t feel like the story was aimless at all — but maybe it’s because the mood of the movie fit the feeling of ‘aimlessness’ so well in the first place.

    in a way, from the very beginning i had a…

  • The Handmaiden

    The Handmaiden

    ★★★★

    cannot believe i 4got how, cunning, manipulative & fucked up this movie was and only remembered the queer romance............i am shocked upon rewatching...

  • The Vow

    The Vow

    ★★★★

    my little cousin rated this movie a 4/5 and i agree because we love indulgent romance in this household

  • Taboo

    Taboo

    ★★

    am i missing something? lol i literally did not connect w/ any of the characters or care for them at all. there was no development in the relationships on screen that made everything even more confusing - what's with all the talk about 'lovers' but we don't even see kano's relationship develop w/ anyone??? give me mf lovers before u give me the manipulation!! or else i won't even understand who is manipulating what!! and then i won't care!!

  • Mystery Train

    Mystery Train

    ★★★★★

    this movie feels the way i feel when i'm awake at 3am in the middle of the night