Sort by

WraithApe has logged 168 entries for films during 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Fargo

Fargo

1996
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Dog Soldiers

Dog Soldiers

2002
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Daddy's Deadly Darling

Daddy's Deadly Darling

1973
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Hound of the Baskervilles

The Hound of the Baskervilles

1959
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Taira Clan Saga

Taira Clan Saga

1955
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★½
Edit this entry  
24
Serenity

Serenity

2005
×
★½
Read the review Edit this entry  
24
Silent Night, Bloody Night

Silent Night, Bloody Night

1972
×
Read the review Edit this entry  
22
Diabolique

Diabolique

1955
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Elevator to the Gallows

Elevator to the Gallows

1958
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Gremlins

Gremlins

1984
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Kiss Me Deadly

Kiss Me Deadly

1955
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Out of the Past

Out of the Past

1947
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Victoria

Victoria

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Who Can Kill a Child?

Who Can Kill a Child?

1976
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Diabolical Dr. Z

The Diabolical Dr. Z

1966
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Chaos

Chaos

2000
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Spacewalker

The Spacewalker

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Curse of the Cat People

The Curse of the Cat People

1944
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Cat People

Cat People

1942
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Identification of a Woman

Identification of a Woman

1982
×
★½
Read the review Edit this entry  
18
Sorcerer

Sorcerer

1977
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Illustrious Corpses

Illustrious Corpses

1976
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Stepfather

The Stepfather

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Game

The Game

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Insomnia

Insomnia

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Port of Call

Port of Call

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Rain Man

Rain Man

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Conversation

The Conversation

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Hellraiser

Hellraiser

1987
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Exorcist

The Exorcist

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Green Elephant

The Green Elephant

1999
×
Read the review Edit this entry  
30
Un Flic

Un Flic

1972
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Terrifier

Terrifier

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Beyond Skyline

Beyond Skyline

2017
×
★½
Read the review Edit this entry  
29
Housewife

Housewife

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Black Gloves

The Black Gloves

2017
×
½
Read the review Edit this entry  
27
Blade Runner 2049

Blade Runner 2049

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
The House That Screamed

The House That Screamed

1969
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
You Were Never Really Here

You Were Never Really Here

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Thelma

Thelma

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Pure Necessity

The Pure Necessity

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Zama

Zama

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
Life Guidance

Life Guidance

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
Happy End

Happy End

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Shape of Water

The Shape of Water

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Most Beautiful Island

Most Beautiful Island

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Killing of a Sacred Deer

The Killing of a Sacred Deer

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Small Town Crime

Small Town Crime

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Grain

Grain

2017
×
★★
Read the review Edit this entry