Highest rated films

  • Nocturnal Animals

    ★★★★½

  • The Wailing

    ★★★★½

  • Man Underground

    ★★★★½

  • Raw

    ★★★★

  • Train to Busan

    ★★★★

  • The Neon Demon

    ★★★★

  • Callback

    ★★★★

  • Hail, Caesar!

    ★★★½

  • Tenebre

    ★★★★★

  • The Night of the Hunter

    ★★★★½

  • The Dead Zone

    ★★★★½

  • My Neighbor Totoro

    ★★★★

  • Close Encounters of the Third Kind

    ★★★★

  • The Return of the Living Dead

    ★★★★

  • Targets

    ★★★★

  • Flesh for Frankenstein

    ★★★★

  • The Golem: How He Came into the World

    ★★★★

  • Dracula

    ★★★½

  • Broken Flowers

    ★★★½

  • The Fisher King

    ★★★½

  • Ginger Snaps

    ★★★½

  • The Devil's Candy

    ★★★½

  • Matinee

    ★★★½

  • Things to Come

    ★★★½

Films by week

Jan Dec
  • 120 Films watched
  • 10 Average per month
  • 2.3 Average per week

Milestones

First Film

Black Death

Jan 10

Last Film

Scarecrows

Dec 30

Genres, Countries & Languages

Horror
70 films
Thriller
50 films
Drama
43 films
Mystery
23 films
Sci Fi
19 films
Comedy
18 films
Crime
16 films
Action
12 films
Fantasy
11 films
Romance
5 films
USA
62 films
UK
17 films
Japan
13 films
France
12 films
Canada
10 films
Germany
8 films
Italy
4 films
Belgium
4 films
Spain
3 films
South Korea
2 films
English
92 films
Japanese
15 films
Spanish
12 films
French
7 films
German
5 films
Italian
4 films
Portuguese
3 films
Russian
2 films
Korean
2 films
Thai
2 films

Breakdown

2016 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Stars

Directors

Crew & Studios

Highs and Lows

Highest Average

The Night of the Hunter
Average weighted rating:

4.2

Lowest Average

Cell
Average weighted rating:

1.7

Most Popular

Nocturnal Animals
Average weighted rating:

3.8

Most Obscure

Callback
Average weighted rating:

3.1

Films WraithApe watched in 2016

  • Scarecrows
  • Hex
  • Christmas Evil
  • The Limey
  • The Killer Inside Me
  • At Midnight I'll Take Your Soul
  • Tenebre
  • Alraune
  • The Fisher King
  • Mikey
  • Evil Dead II
  • The Evil Dead
  • Green Street Hooligans
  • Terror Train
  • Con Air
  • The Bloodstained Shadow
  • The Return of the Living Dead
  • The Strange Love of Martha Ivers
  • Rampage
  • The Witches
  • Silent House
  • Headshot
  • Rupture
  • Fear, Inc.
  • Cold Moon
  • Don't Hang Up
  • Bed of the Dead
  • Free Fire
  • Without Name
  • The Void
  • Trespass Against Us
  • Nocturnal Animals
  • Callback
  • Una
  • Playground
  • The Wailing
  • Dearest Sister
  • Raw
  • The Untamed
  • The Eyes of My Mother
  • Creepy
  • Into the Forest
  • Don't Look Up
  • Marebito
  • Pulse
  • Train to Busan
  • Red Christmas
  • We Are the Flesh
  • Man Underground
  • The Windmill Massacre
  • Realive
  • Broken
  • Johnny Frank Garrett's Last Word
  • Downhill
  • Blood Feast
  • Beyond the Gates
  • Sadako vs. Kayako
  • The Cleanse
  • Abattoir
  • The Rezort
  • The Devil's Candy
  • Pet
  • Lost Solace
  • Another Evil
  • From a House on Willow Street
  • Let Her Out
  • Cell
  • My Father Die
  • Lights Out
  • Nang Nak
  • Elevator
  • Meet the Applegates
  • The Medusa Touch
  • Ginger Snaps
  • One Point O
  • Truth or Dare
  • The Hudsucker Proxy
  • Digging Up the Marrow
  • Black Mass
  • Wake in Fright
  • The Eel
  • Matinee
  • Megan Is Missing
  • Broken Flowers
  • The Tingler
  • The Black Room
  • The Neon Demon
  • I Am Here....Now
  • Penumbra
  • The Night of the Hunter
  • Local Hero
  • Multiple Maniacs
  • The Limits of Control
  • Psycho-Pass: The Movie
  • Dracula
  • Close Encounters of the Third Kind
  • Seven Psychopaths
  • The Golem: How He Came into the World
  • The Major and the Minor
  • Set the Thames on Fire
  • Neighbour No. 13
  • Dream City
  • Things to Come
  • Symptoms
  • Serial Mom
  • Grotesque
  • Hail, Caesar!
  • Splatter: Naked Blood
  • The Reckless Moment
  • Nail Gun Massacre
  • Flesh for Frankenstein
  • Vampire Girl vs. Frankenstein Girl
  • My Neighbor Totoro
  • Wavelength
  • D.O.A.
  • The Devil's Rain
  • Starcrash
  • Targets
  • The Dead Zone
  • Black Death

World Map

Highly rated films WraithApe is yet to see

  • The Handmaiden
  • Lemonade
  • Bo Burnham: Make Happy
  • Moonlight
  • Black Mirror: San Junipero
  • One More Time with Feeling
  • Martírio
  • 13th

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more