Highest rated films

  • Blade of the Immortal

    ★★★★½

  • The Shape of Water

    ★★★★

  • The Killing of a Sacred Deer

    ★★★★

  • Mayhem

    ★★★★

  • Hagazussa

    ★★★★

  • The Bar

    ★★★★

  • Lowlife

    ★★★★

  • Small Town Crime

    ★★★★

  • Alien

    ★★★★★

  • Lawrence of Arabia

    ★★★★★

  • Withnail & I

    ★★★★★

  • Fargo

    ★★★★½

  • Carrie

    ★★★★½

  • Gremlins

    ★★★★½

  • The Game

    ★★★★½

  • Big Trouble in Little China

    ★★★★½

  • Hellraiser

    ★★★★½

  • Repulsion

    ★★★★½

  • Diabolique

    ★★★★½

  • The Wages of Fear

    ★★★★½

  • Out of the Past

    ★★★★½

  • Kiss Me Deadly

    ★★★★½

  • Rosemary's Baby

    ★★★★

  • The Exorcist

    ★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 168 Films watched
  • 14 Average per month
  • 3.2 Average per week

Milestones

First Film

This Night I'll Possess Your Corpse

Jan 8

Last Film

Fargo

Dec 31

Genres, Countries & Languages

Horror
92 films
Thriller
76 films
Drama
76 films
Crime
34 films
Mystery
31 films
Sci Fi
22 films
Comedy
22 films
Action
21 films
Adventure
13 films
Fantasy
11 films
USA
83 films
UK
32 films
France
23 films
Italy
16 films
Canada
11 films
Australia
10 films
Germany
10 films
Spain
6 films
Brazil
4 films
Mexico
3 films
English
134 films
Spanish
21 films
French
19 films
Italian
14 films
German
13 films
Portuguese
5 films
Cantonese
4 films
Japanese
4 films
Arabic
3 films
Russian
3 films

Breakdown

2017 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 2 Added 1546

Watchlist

Stars

Directors

Crew & Studios

WraithApe’s most liked review

Tenebre

★★★★★

Dario Argento returned to the genre he had been so influential in spawning with this story about an American author who goes to Rome to promote his new book and becomes embroiled in a real life murder mystery. As giallo goes, I'd say this is pretty much as good as…

More reviews

WraithApe’s most liked list

Obscure Dark Gems

Some lesser known films from the dark side of cinema that are all worth a watch - mainly horror, but also just the strange and deranged!

They're not *that* obscure, and most will be known to hardcore horror fans, but all have under 3,500 watches at the time of compiling this list so I would guess they aren't generally that well known. Ordered chronologically.

More lists

Highs and Lows

Highest Average

Alien
Average weighted rating:

4.3

Lowest Average

Death Note
Average weighted rating:

1.7

Most Popular

Get Out
Average weighted rating:

4.1

Most Obscure

The Pure Necessity

Films WraithApe watched in 2017

  • Fargo
  • Dog Soldiers
  • Daddy's Deadly Darling
  • The Hound of the Baskervilles
  • Taira Clan Saga
  • Home Alone
  • Serenity
  • Silent Night, Bloody Night
  • Diabolique
  • Elevator to the Gallows
  • Gremlins
  • Kiss Me Deadly
  • Out of the Past
  • Victoria
  • Who Can Kill a Child?
  • The Diabolical Dr. Z
  • Chaos
  • The Spacewalker
  • The Curse of the Cat People
  • Cat People
  • Identification of a Woman
  • Sorcerer
  • Illustrious Corpses
  • The Stepfather
  • The Game
  • Insomnia
  • Port of Call
  • Rain Man
  • The Conversation
  • Hellraiser
  • The Exorcist
  • The Green Elephant
  • Un Flic
  • Terrifier
  • Beyond Skyline
  • Housewife
  • The Black Gloves
  • Blade Runner 2049
  • The House That Screamed
  • You Were Never Really Here
  • Thelma
  • The Pure Necessity
  • Zama
  • Life Guidance
  • Happy End
  • The Shape of Water
  • Most Beautiful Island
  • The Killing of a Sacred Deer
  • Small Town Crime
  • Grain
  • Hagazussa
  • Let the Corpses Tan
  • Blade of the Immortal
  • The Girl with All the Gifts
  • Green Room
  • Law Abiding Citizen
  • Dead Man's Shoes
  • Under the Shadow
  • The Man from Earth
  • It Came from the Desert
  • Hostile
  • 1408
  • Lawrence of Arabia
  • mother!
  • The Night Flier
  • Sleepwalkers
  • Belle de Jour
  • Creepshow
  • Big Trouble in Little China
  • Christine
  • Pet Sematary
  • The Changeling
  • Carrie
  • Le Deuxième souffle
  • Village of the Damned
  • Two Men in Manhattan
  • Magnet of Doom
  • Withnail & I
  • It
  • Salem's Lot
  • Night of the Demon
  • Tragedy Girls
  • The Terror of Hallow's Eve
  • Top Knot Detective
  • Lowlife
  • Veronica
  • Dream Demon
  • Mayhem
  • Replace
  • The End?
  • Devil's Gate
  • Death Laid an Egg
  • Victor Crowley
  • Adult Babies
  • Diane
  • Boots on the Ground
  • The Bar
  • Dead Shack
  • Leatherface
  • Our Evil
  • Dhogs
  • Sequence Break
  • Freehold
  • Psychopaths
  • Death Note
  • Cult of Chucky
  • Outrage
  • The Red Queen Kills Seven Times
  • The Swimmer
  • Alien
  • David Lynch: The Art Life
  • The Wages of Fear
  • Rosemary's Baby
  • Deadpool
  • Youth Without Youth
  • Hounds of Love
  • The Fan
  • Point Blank
  • I Bury the Living
  • Unearthly Stranger
  • May
  • Adam & Paul
  • Terror Is a Man
  • Cemetery Man
  • Raman Raghav 2.0
  • I Walked with a Zombie
  • City of Tiny Lights
  • The Werewolf
  • The Lost City of Z
  • Get Out
  • Heat
  • The Spiral Staircase
  • The Park Is Mine
  • Men Behind the Sun
  • Elite Squad
  • The Killer Is Still Among Us
  • Incendies
  • Howling III
  • Turkey Shoot
  • Dead End Drive-In
  • Long Weekend
  • Fortress
  • Down by Law
  • The Beast in Heat
  • Ghosts... of the Civil Dead
  • Shadows in an Empty Room
  • The Man from Hong Kong
  • Abby
  • Proxy
  • WIld Beasts
  • The Last Showing
  • Carriers
  • The Breaking Point
  • Phase IV
  • Howling II: Stirba - Werewolf Bitch
  • Intruder
  • The Maze
  • Repulsion
  • After Hours
  • The Final
  • Seance on a Wet Afternoon
  • The Howling
  • The Vampire
  • The Equalizer
  • Apartment Zero
  • Mother Joan of the Angels
  • Walkabout
  • This Night I'll Possess Your Corpse

World Map

Highly rated films WraithApe is yet to see

  • Nathan for You: Finding Frances
  • Hans Zimmer: Live in Prague
  • Coco
  • Paddington 2
  • Call Me by Your Name
  • Hasan Minhaj: Homecoming King
  • LA 92
  • Newsies: The Broadway Musical

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more