Sort by

Kyle has logged 121 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Jojo Rabbit

Jojo Rabbit

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
17
The Holiday

The Holiday

2006
×
★★★
Edit this entry  
15
Watchmen

Watchmen

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
15
Let It Snow

Let It Snow

2019
×
★★★
Edit this entry  
14
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★★
Edit this entry  
10
Holly Star

Holly Star

2018
×
Read the review Edit this entry  
29
The Polar Express

The Polar Express

2004
×
Read the review Edit this entry  
28
Sleepless in Seattle

Sleepless in Seattle

1993
×
★★★½
Edit this entry  
27
Godzilla

Godzilla

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
The Peanut Butter Falcon

The Peanut Butter Falcon

2019
×
★★★½
Edit this entry  
16
The Pelican Brief

The Pelican Brief

1993
×
★★
Edit this entry  
10
Rope

Rope

1948
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Watchmen

Watchmen

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
31
Happy Death Day 2U

Happy Death Day 2U

2019
×
★★½
Edit this entry  
19
Glass

Glass

2019
×
★★½
Edit this entry  
11
Ad Astra

Ad Astra

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Unbelievable

Unbelievable

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
29
Between Two Ferns: The Movie

Between Two Ferns: The Movie

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
19
Sicario

Sicario

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Trotsky

The Trotsky

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Spanglish

Spanglish

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Simon Amstell: Set Free

Simon Amstell: Set Free

2019
×
★★★
Edit this entry  
17
Kiki's Delivery Service

Kiki's Delivery Service

1989
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
14
Spider-Man: Far From Home

Spider-Man: Far From Home

2019
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
13
Creed II

Creed II

2018
×
★★★★
Edit this entry  
12
Hairspray

Hairspray

2007
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
Wet Hot American Summer

Wet Hot American Summer

2001
×
★★★★½
Edit this entry  
11
My Favorite Shapes by Julio Torres

My Favorite Shapes by Julio Torres

2019
×
★★★
Edit this entry  
10
The Big Short

The Big Short

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Ocean's Eleven

Ocean's Eleven

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Avengers: Endgame

Avengers: Endgame

2019
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
01
The Ballad of Buster Scruggs

The Ballad of Buster Scruggs

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Hateful Eight

The Hateful Eight

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Pokémon Detective Pikachu

Pokémon Detective Pikachu

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Edge of Democracy

The Edge of Democracy

2019
×
★★★★
Edit this entry  
21
Platoon

Platoon

1986
×
★★★★
Edit this entry  
20
Apollo 11

Apollo 11

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
All the President's Men

All the President's Men

1976
×
★★★★½
Edit this entry  
17
Frankenstein's Monster's Monster, Frankenstein

Frankenstein's Monster's Monster, Frankenstein

2019
×
★★★
Edit this entry  
15
Aziz Ansari: Right Now

Aziz Ansari: Right Now

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Haunting of Hill House

The Haunting of Hill House

2018
×
★★★★★
Edit this entry  
12
Ramy Youssef: Feelings

Ramy Youssef: Feelings

2019
×
★★
Edit this entry  
12
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Kiss Kiss Bang Bang

Kiss Kiss Bang Bang

2005
×
★★★½
Edit this entry  
07
Spider-Man: Far From Home

Spider-Man: Far From Home

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry