Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
14
West Side Story

West Side Story

1961
×
★★½
Edit this entry  
27
The Dead Don't Die

The Dead Don't Die

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Invisible Man

The Invisible Man

2020
×
★★★★
Edit this entry  
27
Night of the Living Dead

Night of the Living Dead

1968
×
★★½
Edit this entry  
26
Krampus

Krampus

2015
×
★★★
Edit this entry  
24
How the Grinch Stole Christmas

How the Grinch Stole Christmas

2000
×
★★★★★
Edit this entry  
15
Black Christmas

Black Christmas

1974
×
★★★★
Edit this entry  
11
Rear Window

Rear Window

1954
×
★★★½
Edit this entry  
10
Signs

Signs

2002
×
★★★
Edit this entry  
09
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★★
Edit this entry  
02
The Haunting

The Haunting

1963
×
★★★★½
Edit this entry  
01
Children of the Corn

Children of the Corn

1984
×
★★
Edit this entry  
30
John Tucker Must Die

John Tucker Must Die

2006
×
★★★½
Edit this entry  
27
The Witches of Eastwick

The Witches of Eastwick

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Panic Room

Panic Room

2002
×
★★★★
Edit this entry  
25
Final Destination

Final Destination

2000
×
★★★
Edit this entry  
22
Twilight

Twilight

2008
×
★★★
Edit this entry  
21
We're the Millers

We're the Millers

2013
×
★★★
Edit this entry  
21
Lady and the Tramp

Lady and the Tramp

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Omen

The Omen

1976
×
★★
Edit this entry  
16
Once Upon a Snowman

Once Upon a Snowman

2020
×
★★★★★
Edit this entry  
16
The Orphanage

The Orphanage

2007
×
★★★
Edit this entry  
11
Jojo Rabbit

Jojo Rabbit

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
06
V for Vendetta

V for Vendetta

2005
×
★★★★★
Edit this entry  
03
The Craft: Legacy

The Craft: Legacy

2020
×
★★½
Edit this entry  
01
Hocus Pocus

Hocus Pocus

1993
×
★★★★★
Edit this entry  
01
Constantine

Constantine

2005
×
★★★★★
Edit this entry  
31
The Love Witch

The Love Witch

2016
×
★★★★
Edit this entry  
29
The Queen's Gambit

The Queen's Gambit

2020
×
★★★½
Edit this entry  
28
Roald Dahl's The Witches

Roald Dahl's The Witches

2020
×
★★
Edit this entry  
27
The Phantom of the Opera

The Phantom of the Opera

2004
×
★★★★
Edit this entry  
25
The Boulet Brothers' Dragula: Resurrection

The Boulet Brothers' Dragula: Resurrection

2020
×
★★★★★
Edit this entry  
25
The Cabin in the Woods

The Cabin in the Woods

2011
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
23
Taylor Swift: Reputation Stadium Tour

Taylor Swift: Reputation Stadium Tour

2018
×
★★★★★
Edit this entry  
18
50 First Dates

50 First Dates

2004
×
★★★★★
Edit this entry  
18
Grown Ups

Grown Ups

2010
×
★★★
Edit this entry  
18
Alice Júnior

Alice Júnior

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
17
Child's Play 2

Child's Play 2

1990
×
★★★
Edit this entry  
11
Scream

Scream

1996
×
★★★★★
Edit this entry  
11
It

It

2017
×
★★★★★
Edit this entry  
11
Happy Halloween, Scooby-Doo!

Happy Halloween, Scooby-Doo!

2020
×
★★★½
Edit this entry  
11
The Haunting of Bly Manor

The Haunting of Bly Manor

2020
×
★★★★★
Edit this entry  
08
Frankenstein

Frankenstein

1931
×
★★★★
Edit this entry  
08
Hubie Halloween

Hubie Halloween

2020
×
Read the review Edit this entry  
05
Scooby-Doo 2: Monsters Unleashed

Scooby-Doo 2: Monsters Unleashed

2004
×
★★★★½
Edit this entry  
04
The Haunting of Hill House

The Haunting of Hill House

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
03
The Boys in the Band

The Boys in the Band

2020
×
★★½
Edit this entry  
29
Monster House

Monster House

2006
×
★★★★★
Edit this entry  
27
Slums of Beverly Hills

Slums of Beverly Hills

1998
×
★★★
Edit this entry  
24
Enola Holmes

Enola Holmes

2020
×
★★★½
Edit this entry