Sam has logged 678 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
When a Stranger Calls

When a Stranger Calls

2006
×
★★½
Read the review Edit this entry  
31
Antebellum

Antebellum

2020
×
★½
Read the review Edit this entry  
31
Mom and Dad

Mom and Dad

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Curse of La Llorona

The Curse of La Llorona

2019
×
Read the review Edit this entry  
30
28 Days Later

28 Days Later

2002
×
★★★★
Edit this entry  
29
Promising Young Woman

Promising Young Woman

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Conjuring

The Conjuring

2013
×
★★★★
Edit this entry  
29
Margin Call

Margin Call

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Insidious: Chapter 2

Insidious: Chapter 2

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Insidious

Insidious

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Ghost

Ghost

1990
×
★★★★
Edit this entry  
27
Pacific Heights

Pacific Heights

1990
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Final Girls

The Final Girls

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Program

The Program

1993
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
Cooties

Cooties

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Sleeping with the Enemy

Sleeping with the Enemy

1991
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Wonder Woman 1984

Wonder Woman 1984

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
The Net

The Net

1995
×
★★
Edit this entry  
25
Soul

Soul

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Man Who Knew Too Much

The Man Who Knew Too Much

1956
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Da Vinci Code

The Da Vinci Code

2006
×
★½
Read the review Edit this entry  
22
Peppermint

Peppermint

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Hillbilly Elegy

Hillbilly Elegy

2020
×
★½
Read the review Edit this entry  
20
Ma Rainey's Black Bottom

Ma Rainey's Black Bottom

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Vast of Night

The Vast of Night

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Sicario

Sicario

2015
×
★★★★½
Edit this entry  
19
Wolfwalkers

Wolfwalkers

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Let Them All Talk

Let Them All Talk

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Invitation

The Invitation

2015
×
★★★
Edit this entry  
17
The Prom

The Prom

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
Terminator Salvation

Terminator Salvation

2009
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
Spontaneous

Spontaneous

2020
×
★★★
Edit this entry  
13
Being John Malkovich

Being John Malkovich

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Lost Boys

The Lost Boys

1987
×
★★★½
Edit this entry  
12
The Rental

The Rental

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
11
Congo

Congo

1995
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Iron Giant

The Iron Giant

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Run Lola Run

Run Lola Run

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Boyz n the Hood

Boyz n the Hood

1991
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Wall Street

Wall Street

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
La Bamba

La Bamba

1987
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Following

Following

1998
×
★★★
Edit this entry  
01
Juice

Juice

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Upgrade

Upgrade

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Artist

The Artist

2011
×
★★★
Edit this entry  
29
Hugo

Hugo

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Happening

The Happening

2008
×
★½
Read the review Edit this entry  
28
Midnight in Paris

Midnight in Paris

2011
×
★★★½
Edit this entry  
28
Anchorman: The Legend of Ron Burgundy

Anchorman: The Legend of Ron Burgundy

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Owners

The Owners

2020
×
★½
Edit this entry