Sort by

Thomas has logged 291 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Blow Out

Blow Out

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Ma Rainey's Black Bottom

Ma Rainey's Black Bottom

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Wonder Woman 1984

Wonder Woman 1984

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Hi This Is Flume

Hi This Is Flume

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Klaus

Klaus

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Boyhood

Boyhood

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Wonder Woman

Wonder Woman

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Black Mirror: Shut Up and Dance

Black Mirror: Shut Up and Dance

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Under the Silver Lake

Under the Silver Lake

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Killing Them Softly

Killing Them Softly

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Moonstruck

Moonstruck

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
My Psychedelic Love Story

My Psychedelic Love Story

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
11
American Animals

American Animals

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Ava

Ava

2020
×
Read the review Edit this entry  
09
The Disaster Artist

The Disaster Artist

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Mank

Mank

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Palm Springs

Palm Springs

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Love in the Afternoon

Love in the Afternoon

1972
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Devil All the Time

The Devil All the Time

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
I, Tonya

I, Tonya

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Steppenwolf

Steppenwolf

1974
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Shoot 'Em Up

Shoot 'Em Up

2007
×
Read the review Edit this entry  
23
Citizen Kane

Citizen Kane

1941
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Goldstone

Goldstone

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Meyerowitz Stories (New and Selected)

The Meyerowitz Stories (New and Selected)

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Tangerine

Tangerine

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
From Dusk Till Dawn

From Dusk Till Dawn

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Moon

Moon

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Time of Day

Time of Day

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Wicker Man

The Wicker Man

1973
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Rushmore

Rushmore

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Magnolia

Magnolia

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Claire's Knee

Claire's Knee

1970
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Rush

Rush

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Learning to Skateboard in a Warzone (If You're a Girl)

Learning to Skateboard in a Warzone (If You're a Girl)

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Oldboy

Oldboy

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Galaxy Quest

Galaxy Quest

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Way Back

The Way Back

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Beverly Hills Cop III

Beverly Hills Cop III

1994
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
The Trial of the Chicago 7

The Trial of the Chicago 7

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Killer's Kiss

Killer's Kiss

1955
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Black Mirror: Be Right Back

Black Mirror: Be Right Back

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
In the Soup

In the Soup

1992
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Ghost Dog: The Way of the Samurai

Ghost Dog: The Way of the Samurai

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Hot Fuzz

Hot Fuzz

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
PlayTime

PlayTime

1967
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Barbershop

Barbershop

2002
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Flying Car

The Flying Car

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry