• The Ascent

    The Ascent

    ★★★★★

    Wow. Brilliant companion film to Come and See. (incidentally directed by Sheptiko's husband.)

    The senseless, shame and brutality of the world is shown to a tee. Her fillmaking philosophy is one that puts her nicely alongside the likes of Dreyer and Bresson and the perfomances match that too.

    Parallels to Dostoyevski's Alyosha, Christ's death march to Golgotha, and Judas's onset of madness due to guilt, are all fascinatingly portrayed.

    A cold film both literally and figuratively. This is necessary and devastatingyl beautiful filmmaking.

  • What's a Nice Girl Like You Doing in a Place Like This?

    What's a Nice Girl Like You Doing in a Place Like This?

    ★★½

    Not a bad little short but very reminiscent and derivative of everything that was going on in France at the exact same time.

    Funny to me Criterion will have a bunch of shit like this in their collection but refuse to get any actual films by black filmmakers. 💀

  • Spencer

    Spencer

    ★★½

    This has almost exactly all of the same problems I had with Jackie. A flat film that could be great but is only saved by how stylish it is.

    Kristen Stewart is good but the performance is not transcendent as it has been made out to be. I could only see Kristen Stewart.

    Larrain's best feat is working with some amazing cinematographers and production designers.

  • The Transgressor

    The Transgressor

    ★★★½

    This was pretty good but for most of this I was just thinking about how much i'd rather be watching The Devils

  • Blanche

    Blanche

    ★★½

    Lacks subtlety, but that's not one of Borowcyzk's biggest attributes. Interesting to see an actual narrative of sorts before he turned his aesthetic fully towards the erotic.

  • King Richard

    King Richard

    ★★★½

    Really enjoyable crowd pleaser, middle of the road biopic that's elevated by great perfomances and a genuinely inspiring story. Althoughi thought it went on a tad too long. Smith normally has trouble disappearing into roles but was excellent here as was Ellis.

  • tick, tick...BOOM!

    tick, tick...BOOM!

    ★★★

    Andrew Garfield elevates everything he's in. I wish he was in more films. What an actor.

    Unfortunately some of the choices LMM makes detract from making this a decent film. Particularly because a lot of the songs here are pretty strong.

  • Playing Away

    Playing Away

    ★★★★

    I thought this started of really strongly but lost its way a bit towards the end. It was a pretty joyful exercise. Its much in the same vein as Pressure and there was an anxiety that something was going to blow but for the majority of this, I found it a blast. Funny, relatable and excruciatingly honest portrayal.

  • The Fire Within

    The Fire Within

    ★★★★★

    An alcoholic's search for meaning in a world that's slowly losing definition. Im glad to have finally got through this as I've been attempting to watch this since 2015. Some things are best left for a particular time. It's really different when compared to its sister film Oslo, and I think I prefer that one but all the while, it carrries the same vibes of sheer desperation. It really tackles depression and nihilism in all the right ways. A bleak portrayal and Ronet's performance is one of utter torture.

  • Jackie

    Jackie

    ★★

    This is one of the most dullest yet exquisitely gorgeous films I've ever seen.

  • Humanité

    Humanité

    ★★★

    Not quite the levels of his debut but still affecting none the less.

  • The Nun

    The Nun

    ★★½

    Anna Karina is truly outstanding, but I didn't have the patience for this. It moved to slow for my liking. The end is harrowing though.