• Jujutsu Kaisen 0

    Jujutsu Kaisen 0

    ★★★½

    did not expect that voice for okkotsu at all but shinji ikari was great

  • Top Gun: Maverick

    Top Gun: Maverick

    ★★★½

    A nostalgia sequel that’s not just competent but surpasses the original. This felt like a cheesy 80s flick that came out in 2022; absurd, and sometimes cartoonish but in the best way possible.

    Getting back to basics is what made this great. It’s time to ditch that bigger and more mindset for making movies. It’s simplistic and entertaining. Impressive stuff.

  • All or Nothing: Arsenal

    All or Nothing: Arsenal

    ★★

    The only things I got out of this are Daniel Kaluuya should probably narrate more documentaries and that Arteta seems like a pretty good motivational manager even though some of his speeches are straight up absurd and corny.

  • Prey

    Prey

    ★★★

    Might just be that little spark this worn out franchise needs. Effects were awful at times and it felt a little generic and tropey but it’s nice to have an okay movie amidst a string of mediocre ones.

    I still think the concept is better than it’s execution but it’s fine.

  • The Gray Man

    The Gray Man

    ★½

    Another one of those disposable movies churned out by the Netflix algorithm with popular actors and bland as they come.

  • Jurassic World Dominion

    Jurassic World Dominion

    the guy really made a promise to a dinosaur

  • Thor: Love and Thunder

    Thor: Love and Thunder

    If Taika’s humour is usually hit or miss, everything misses in this. It spends most of its runtime trying to convince you it’s funny but regurgitating its humour over and over and less trying to be a coherent and watchable flick.

    This was rough. They’d be better off dumping this on Disney Plus.

  • Morbius

    Morbius

    ½

    Lethal to the MCU fans, deadly to the film nerds.

  • The Northman

    The Northman

    ★★★½

    This did feel a little underwhelming to me given how I had massive expectations for it. It definitely feels like it was recut to be a more streamlined and entertaining version and that’s fine as well. Simplicity isn’t bad but I just think this could have been a lot more out there, especially the mythicism. 

    I think it’s a testament to how great Eggers is since this is probably his weakest film but it’s still pretty good. I actually really enjoyed this, but it kind of left me wanting more.

  • Evangelion: 3.0 You Can (Not) Redo

    Evangelion: 3.0 You Can (Not) Redo

    ★★½

    This is more similar to NGE than the ones that came out before this but i don’t think it worked as well as intended. It took risks, had a lot of great ideas but does almost nothing to build up on where they left off in the previous one. I think this should have been executed better, the abrupt change of direction from the first two did not help too.

    Maybe this will better in hindsight with some context from the final film, but for now I don’t really like how disconnected this feels.

  • Evangelion: 2.0 You Can (Not) Advance

    Evangelion: 2.0 You Can (Not) Advance

    ★★★

    I didn’t care much for the first but this one was kind of interesting. The new character didn’t add much but this feels like a proper remake in the sense that it does a lot of things better than the original series but loses a lot of the nuance instead.

    It’s essentially a typical shounen take on Evangelion. Not bad at all.

  • Doctor Strange in the Multiverse of Madness

    Doctor Strange in the Multiverse of Madness

    ★★½

    As much I wanted to like this, it really is all over the place, narratively erratic at best. There were a lot of great ideas but it felt like they crammed all of them into this movie. As wild as this was I don’t really think they stretched the limits of what you could do with a multiverse flick, unless you count crossing red lights as one of those.

    The Raimi bits were fun, and for what it’s worth I…